UA / RU
Підтримати ZN.ua

Єврокомісія рекомендувала розпочати процес перемовин про вступ України та Молдови до ЄС

Зазначається, що Україна виконала 90% реформ, яких від неї очікував ЄС.

Єврокомісія рекомендує почати переговори про вступ України та Молдови до Європейського Союзу, офіційно заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн під час пресконференції в Брюсселі 8 листопада.

«Українці глибоко реформують свою країну та готуються до вступу, навіть коли вони ведуть екзистенціальну війну. Сьогодні Комісія рекомендує Раді розпочати переговори про вступ з Україною», - заявила президентка ЄК.

Вона зазначила, що Україна виконала 90% реформ, яких від неї очікував ЄС, водночас умовою залишається продовження виконання незавершених реформ і надалі.

«Основний прогрес був досягнутий у сфері конституційного правосуддя, реформі відбору Вищої ради правосуддя, антикорупційній програмі, боротьбі з відмиванням грошей, важливих заходах щодо стримування олігархів, а також новий закон про медіа та прогрес щодо національних меншин», — сказала фон дер Ляйєн.

Урсула фон дер Ляйєн зазначила, що робота над процесом може розпочатися негайно, але для конструктивізації процесу Україні потрібно закінчити роботу над кількома реформами, про що зазначено в рекомендації Єврокомісії.

«Ми сьогодні рекомендуємо розпочати переговори про вступ. Це дуже важливо для Ради. Потім Рада приймає політичне рішення. У середині грудня у нас відбудеться Європейська рада. І якщо Рада прийме політичне рішення сказати "так", ми ухвалимо рекомендацію Комісії і відкриємо переговори про вступ, робота може початися негайно. Те, що потім починається, є дуже технічним процесом», - пояснила президент Європейської комісії.

Вона додала, що Молдова також здійснила значні реформи, незважаючи на постійні спроби дестабілізації, спрямовані проти її демократії,  і Комісія рекомендує Раді ЄС розпочати переговори про вступ і цієї держави.

Водночас Комісія рекомендує надати статус кандидата Грузії за умови, що уряд країни здійснить важливі кроки з реформування, «які відображають справжні прагнення переважної більшості її громадян приєднатися до Європейського Союзу».

При цьому в Єврокомісії на разі  відмовили Боснії та Герцеговині у початку  переговорів про вступ,

«Боснія і Герцеговина почала здійснювати реформи, але необхідні подальші зусилля для встановлення верховенства права та збереження конституційного ладу в країні. Ми рекомендуємо почати переговори, коли буде досягнуто необхідного рівня відповідності критеріям членства», - йдеться в заяві.

На разі Україна перебуває наприкінці першого етапу на шляху до вступу в Європейський Союз. Напередодні самого процесу переговорів будуть сформовані делегації, які провадитимуть цей процес у шести різних напрямках. Далі, як зазначають в Офісі віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, Україна готуватиме та втілюватиме трансформацію свого законодавства відповідно до норм ЄС.

Про очікування України на євроінтеграційному шляху —  в інтерв’ю «Від рішень по Україні залежить увесь процес розширення ЄС» з віце-прем'єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольгою Стефанішиною редакторки міжнародного відділу ZN.UA Тетяни Силіної.