UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄСПЛ перевіряє можливі маніпуляції при відборі суддів Верховного Суду України

Рішення у справі може похитнути позиції 43 суддів, зокрема очільника Касаційного адмінсуду в складі ВСУ.

Європейський суд з прав людини розпочав розгляд справи про можливі зловживання під час формування Верховного Суду у 2017 році, повідомляє Цент протидії корупції.

Позов подав суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Роман Брегей, 27 вересня на сайті ЄСПЛ з’явилося проміжне рішення.

Брегей оскаржив рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), яким у конкурс до ВС України повернули 43 раніше «відбракованих» кандидати; вони не набрали мінімальний допустимий бал за практичне завдання, а отже за правилами самої ВККС не мали б пройти до наступного етапу конкурсу.

У Комісії зміну рішення пояснили, що правила конкурсу були потлумачені хибно, тож кандидати, які не проявили себе у практичному завданні, але набрали високі бали під час тестування, проходять далі.

Серед 43 допущених кандидатів був і суддя Михайло Смокович, який нині очолює Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду. Правник Роман Маселко вважає, що саме через необхідність протягти Смоковича ВККС і вдалась до зміни правил конкурсу.

Сам позивач також претендував на крісло судді Верховного Суду, однак припинив участь у конкурсі саме після виконання практичного завдання.

«Вже з самого початку конкурсу стало зрозуміло, що ВККС намагатиметься маніпулювати результатами та підігруватиме потрібним кандидатам. Однак ми зовсім не очікували, що гідних кандидатів позбуватимуться так зухвало. Рішення Романа Брегея у Школі суддів використовують для підготовки майбутніх суддів. Саме тому той факт, що Брегей нібито не зміг справитись із написанням судового рішення, кинув велику тінь на законність і справедливість рішень ВККС», - коментує експертка ЦПК Галина Чижик

Одне із ключових питань, що стоїть перед Європейським судом з прав людини, – чи законно Комісія допустила до наступного етапу конкурсу 43 кандидати, які не набрали мінімальний бал. 

«Рішення ЄСПЛ може стати першим документом, який на такому високому рівні зафіксує порушення, допущені ВККС під час відбору  суддів Верховного Суду.  (…) І похитнути позиції самого Верховного Суду та особливо тих 43 суддів включно з Михайлом Смоковичем, які отримали посади саме завдяки маніпуляціям ВККС», - додає Чижик.

Читайте також: У Зеленського вважають, що ВККС запрацює до кінця року. А в Раді суддів заявляють про відсутність кандидатів навіть в конкурсну комісію

Докладніше про причини кадрової кризи в судах України та шляхи виходу із ситуації, що склалася, читайте в статті Сергія Козьякова «Кадрова криза в судах. Статистика, причини, прогноз» у ZN.UA.