Глобальним зусиллям по боротьбі зі зміною клімату буде завдано серйозного удару, якщо обраний президент США Дональд Трамп знову виведе Штати з Паризької кліматичної угоди, попередив комісар ЄС з питань клімату Вопке Хукстра в інтерв'ю Reuters.
Перехідна команда Трампа підготувала виконавчі розпорядження про вихід Вашингтона з угоди. США на сьогодні є другим найбільшим забруднювачем навколишнього середовища у світі (після Китаю).
“Якщо це станеться, це буде серйозний удар для міжнародної кліматичної дипломатії”, - сказав Хукстра, додавши, що ще один вихід США з Паризької угоди вимагатиме від інших країн “подвоїти кліматичну дипломатію”.
Хукстра заявив, що ЄС буде конструктивно взаємодіяти з новою адміністрацією США щодо таких питань, як зміна клімату. За словами комісара, Єврокомісія намагається використовувати свої “американські контакти” по всьому політичному спектру, в тому числі на нефедеральному рівні.
“Переконатися, що наші американські друзі, наскільки це можливо, залишаються на борту і працюють над цим разом з нами, - це те, чого я буду прагнути”, - сказав він.
Але навіть попри те, що Брюссель зіштовхнувся з тиском щодо посилення свого “кліматичного лідерства”, щоб заповнити потенційний вакуум із можливим виходом США з угоди, Союз водночас може пропустити лютневий дедлайн, коли всі країни повинні надіслати нові національні кліматичні плани в ООН. Адміністрація президента США Джо Байдена, термін перебування якого на посаді завершується, вже опублікувала внесок Штатів.
Хукстра сказав, що терміни політичного циклу ЄС не збігаються з дедлайном ООН, але Європа підготує свій кліматичний план до кліматичного саміту у листопаді цього року в Бразилії.
Паризька угода є центральним елементом кліматичних переговорів у межах Організації Об'єднаних Націй, в яких майже 200 країн обговорюють кроки щодо боротьби зі зміною клімату та скорочення викидів. США відіграють центральну роль у переговорах, зокрема, співпрацюючи з Китаєм - найбільшим у світі забруднювачем довкілля та другою за величиною економікою світу, щоб закласти основу для глобальних кліматичних угод.
Очікується, що за другого терміну Трампа, який повертається до Білого дому 20 січня, ситуація зміниться. Він називав зміну клімату містифікацією і вивів США з Паризької угоди під час свого першого терміну на посаді президента з 2017 по 2021 рік. Минулого місяця Трамп попередив ЄС, що той повинен купувати більше американської нафти й газу або ж зіткнутися з тарифами.