UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС надав «зелене світло» євроінтеграційним прагненням України: в ОПУ розповіли що далі

Ігор Жовква пояснив, що відбуватиметься зараз, після ухвалення резолюції на неформальному Версальському саміті.

Цього тижня лідери Євросоюзу схвалили євроінтеграційні прагнення України. Зокрема, було надане «зелене світло», чим лідери Європейського Союзу уповноважили Єврокомісію на підготовку відповідного висновку. В інтерв’ю ТСН заступник голови офісу президента Ігор Жовква пояснив, що відбуватиметься далі.

Зокрема, Жовква зазначив, що у підсумковій декларації за результатами неформального Версальського саміту є посилання на статтю 49 Договору ЄС щодо процедури приєднання. Однак, воно завуальовано, адже лідери ЄС не змогли безпосередньо процитувати статтю 49. 

«Але фраза в пункті 4, що Єврокомісія має зробити свій висновок щодо заявки України у відповідності до положень договорів, якраз і має на увазі статтю 49 Договору ЄС. Щодо цього державам-членам також доволі непросто вдалося досягти компромісу. Що зараз? Процес розпочався, заявка України на опрацюванні Єврокомісії. Найближчим часом триватиме суто технічний процес. ЄС надішле Україні так званий запитальник із переліком дуже детальних запитань, які стосуватимуться майже усіх сфер: економічних, політичних, юридичних, прав людини… Основний висновок, який має зробити Єврокомісія – чи відповідає Україна Копенгагенським критеріям членства в ЄС», – додав Жовква.  

За його словами, завдання України зараз – дуже швидко опрацювати цей запитальник. Заступник голови ОПУ запевнив, що уряд над цим вже працює. 

«Днями ми мали спільну нараду з президентом, були прем’єр і члени Кабміну. Роботу треба починати вже сьогодні. Наш переговірник на найближчі тижні – це Єврокомісія, як інституція, і відповідні профільні єврокомісари, зокрема комісар із питань розширення та сусідства Олівер Варгеї і безумовно президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Після заповнення цього запитальника, на основі інформації, яку подає Україна, Єврокомісія формує свою думку щодо відповідності України Копенгагенським критеріям», – зазначив Жовква.

За його словами, наступний етап після того, як буде підготована думка Єврокомісії – це становлення України кандидатом на вступ ЄС.

«Збирається Європейська рада (лідери держав-членів ЄС) і ухвалює важливе рішення щодо початку переговорів щодо Угоди про вступ України до ЄС. Ось на цьому етапі і може з’явитися статус країни-кандидата. Хоча він не обов’язковий. Не треба на ньому зациклюватися. Що він дає? Дуже важливо, що він дає доступ до структурних фондів ЄС. Тобто, це фонди, які за абсолютно іншим порядком коштів зможуть фінансувати те, що нам буде потрібно після війни. Взагалі ці фонди розраховані на багато речей, в тому числі на інфраструктуру. Але отримавши такий доступ ми говоритимемо про зовсім інший порядок цифр і фінансування країни-кандидата. Ось для цього цей статус важливий. Хоча переговори про вступ йтимуть своїм відповідним порядком», – підсумував Жовква.

Читайте також: Євросоюз хоче відмовитися від російського газу та нафти, але зачекає до 2027 року

Нагадаємо, у відповідній резолюції ЄС йдеться: «Європейська Рада визнала європейські прагнення та європейський вибір України, як зазначено в Угоді про асоціацію. 28 лютого 2022 року, реалізуючи право України на вибір своєї долі, президент України подав заявку України на вступ до Європейського Союзу. Рада діяла швидко і запропонувала Комісії подати свою думку за цією заявою відповідно до відповідних положень договорів. В очікуванні цього і без зволікання ми ще більше зміцнюватимемо наші зв'язки і поглиблюватимемо наше партнерство, щоб підтримати Україну в її русі європейським шляхом. Україна належить нашій європейській сім'ї».

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба також вже прокоментував результати неформального саміту лідерів ЄС у національному телеефірі.