UA / RU
Підтримати ZN.ua

Іран постачає Росії зброю назло Сполученим Штатам – The New York Times

Москву та Тегеран об’єднують міжнародна ізоляція, внутрішня криза та конфлікт із Заходом.

Іранські безпілотники, якими Росія бомбардує столицю і міста України, стали найпереконливішим доказом того, що Тегеран став одним із небагатьох і все ближчим союзником Кремля, пропонуючи як зброю, так і міжнародну підтримку, якої так не вистачає Росії. Немає глибокої любові між Росією, яка нещодавно стала ізгоєм за напад на Україну, та Іраном, який давно є однією з найбільш ізольованих держав у світі. Але обидва авторитарні уряди, які страждають від санкцій Заходу, вважають США своїм великим ворогом та загрозою їхній владі. Про це у своїй статті для The New York Times пише журналіст Ніл Макфаркуар.

«Це зручне партнерство між двома диктатурами», – сказав експерт з Ірану у вашингтонському Фонді Карнегі за міжнародний мир Карім Саджадпур.

Обидві країни перебувають у глибокій кризі. Іран намагається придушити вуличні протести, які є найсерйознішим викликом для уряду за останні роки, тоді як Росія намагається впоратися зі зростанням розбрату через невдалу військову операцію та непопулярну мобілізацію. Альянс між Москвою та Тегераном має численні міжнародні наслідки, затьмарюючи перспективи нової ядерної угоди та посилюючи тиск на Ізраїль, заклятого ворога Ірану, що той фактично став на бік України у війні.

Читайте також: Звернення Росії по допомогу до Ірану є визнанням Кремлем свого військово-політичного банкрутства – Зеленський

Відносини між Росією та Іраном розвиваються роками. Владімір Путін розгорнув свої сили в Сирії, починаючи з 2015 року, щоб запобігти краху режиму союзника Тегерана президента Башара аль-Асада. Росія та Іран співпрацювали у військовій сфері, російські військові літаки прикривали іранських ополченців та їхні проксі-сил, що воюють на землі. Сирія була одним із прикладів їхніх спільних зусиль підірвати американську силу та репутацію у світі, і Україна надає подібну можливість у ще помітнішому масштабі.

Міністерство закордонних справ Ірану заперечує, що його країна продавала зброю Росії, навіть коли пов’язані з Корпусом вартових ісламської революції медіа вихваляються розробкою громіздких та смертоносних безпілотників.
Західні аналітики кажуть, що у російської армії закінчилися високоточні ракети. Не маючи змоги купувати зброю деінде, окрім, можливо, Північної Кореї, Москва звернулася до Ірану.

Безпілотники несуть менше заряду та набагато повільніші за такі ракети, тому їх набагато легше збивати. Але вони й набагато дешевші, тому Росія може запускати їх групами, заплутуючи ППО та дозволяючи деяким досягти цілей.
Для Ірану використання росіянами їх безпілотників є сигналом для внутрішньої аудиторії, включно з тими, хто тижнями протестує проти обмеження прав жінок і особистої свободи. Уряд таким чином, на думку директора проєкту в Ірані Міжнародної кризової групи Алі Ваез, показує іранцям, що він «не слабкий і не наляканий зовнішнім тиском і загрозами».

Читайте також: Рустамзаде назвав зенітну установку, з допомогою якої можна збивати іранські дрони — ЗУ-23

Незрозуміло, як Саудівська Аравія, головний регіональний противник Ірану, відреагує на зближення Кремля з Тегераном. Саудівська Аравія та Москва нещодавно підвищили ціну на нафту, дратуючи Вашингтон.

У неділю в Ізраїлі міністр кабінету міністрів Нахман Шаї заявив у соціальних мережах, що військова допомога Ірану Росії усунула «будь-які сумніви, де Ізраїль має стояти в цьому кривавому конфлікті і настав час і для України отримати військову допомогу, як це надають США та країни НАТО». Але офіс прем'єр-міністра Ізраїлю відмовився від коментарів.

З початку вторгнення Ізраїль не постачав Україні зброю, попри численні запити України про системи ППО, й остерігався занадто гостро критикувати Росію. Росія натомість дала Ізраїлю можливість для ударів по іранських цілях у Сирії.

«Поглиблення альянсу між Росією та Іраном слід розглядати як серйозну загрозу і те, на що будь-яка країна повинна звернути дуже пильну увагу, – сказав заступник речника Державного департаменту США Ведант Патель, – Ми підтримуємо тісний зв’язок із нашими союзниками та партнерами, в тому числі в ООН, щоб розв’язати проблему небезпечного надання Іраном зброї Росії».

Читайте також: Адміністрація США та Конгрес обговорюють визнання Росії державою-спонсором тероризму

Фактично те саме сказав глава зовнішньої політики ЄС Жозеп Боррель. Недавно ЄС уже зважував подальші дії щодо Ірану через насильницьке придушення протестів. Україна також закликала до подальших санкцій.

Продаж безпілотників викликав запитання щодо перспектив ядерної угоди, згідно з якою західні санкції проти Ірану будуть скасовані в обмін на те, що Тегеран суттєво скоротить свої можливості зі збагачення урану, необхідного для ядерної зброї. Президент Дональд Трамп вийшов із угоди 2015 року і президент Байден був зацікавлений укласти нову.

Росіянам невигідна угода, оскільки вона поверне значні обсяги іранської нафти та газу на міжнародний ринок, і Іран конкуруватиме з Росією, потенційно знизивши ціни. У липні минулого року пан Путін здійснив поїздку до Ірану, щоб зміцнити цей альянс як противагу Заходу. Відтоді виклики, з якими стикаються уряди Росії та Ірану, значно зросли.

«На їхню думку, Захід або непримиренно ворожий, або ненадійний, – сказав пан Алі Ваез. – Я думаю, що в цьому конфлікті в Україні вони бачать можливість консолідувати відносини зі Сходом як спосіб спроби нейтралізувати тиск із Заходу, будь то економічний, військовий чи політичний».