UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гроссі їде до Росії обговорювати термінове створення зони демілітаризації навколо ЗАЕС

Сьогоднішній обстріл, який знову знеструмив ядерний об'єкт, гендиректор МАГАТЕ назвав «безвідповідальним».

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі після візиту в Україну їде до Росії домовлятися про невідкладне створення зони демілітаризації навколо захопленої росіянами Запорізької АЕС.

«Найближчим часом я вирушу до Російської Федерації, а потім повернуся до України, щоб домовитися про створення навколо станції охоронної зони ядерної безпеки. Це абсолютний та невідкладний [blink title="імператив" headinfo="Імператив"]Філософський термін, що означає вимогу чи наказ.[/blink]», - йдеться у повідомленні на сайті МАГАТЕ.

Сьогоднішній обстріл атомної станції, яким було пошкоджено останню зовнішню повітряну лінію, Гроссі назвав «безвідповідальним».

В автоматичному режимі увімкнулися дизель-генератори. Від їхньої роботи залежить охолодження реакторів та безпека станції. За повідомленням «Енергоатому», запасу палива для них вистачить на десять днів.

«Поновлення обстрілів, що пошкодили єдине джерело зовнішнього електропостачання станції, є вкрай безвідповідальним. Запорізька АЕС має бути захищена», - заявив він.

В Агентстві нагадали: хоча всі шість реакторів залишаються в режимі холодного зупину, атомна станція, як і раніше, потребує електроенергії для безпечного функціонування.

Читайте також: МАГАТЕ веде переговори з Україною та Росією з метою створення зони ядерної безпеки на ЗАЕС

На сьогоднішній день ЗАЕС залишається фактично без керівника: гендиректора Ігоря Мурашова окупанти викрали та тримали у полоні кілька днів, після звільнення він залишився у Запоріжжі. Хто виконуватиме обов'язки директора атомного об'єкту, поки що невідомо.

5 жовтня президент РФ Владімір Путін підписав «указ» про переведення захопленого об'єкта у російську власність. Український персонал АЕС змушують переукладати договори з «Росатомом», тим, хто відмовиться, погрожують звільненням.

Росія відмовляється виконувати  резолюцію МАГАТЕ та виводити свої війська, техніку та персонал «Росатому» з території станції. Окупанти замінували периметр ядерного об'єкта та регулярно обстрілюють його, провокуючи техногенну катастрофу.