UA / RU
Підтримати ZN.ua

Глава NED Воллак назвав основні принципи демократичних виборів

Неадекватно проведені голосування є передумовою багатьох протестних рухів. 

Вибори є дуже важливими, позаяк саме вони показують, як уряд ставиться до своїх громадян. Це стрес-тест майже для кожного інституту у вільному суспільстві. Про це під час конференції Democracy in action: Zero corruption conference заявив глава Національного фонду на підтримку демократії (NED) Кеннет Воллак. 

"Перший принцип демократичних виборів - інклюзивність. Щоб ті громадяни, які хотіли б реалізувати своє право голосу, могли це зробити, а так само ті, хто хоче обратися. Відповідно, вибір правової основи і розвиток реєстру виборців, так само як вимоги до кандидатів, самі перегони та спроможність голосування. Другий принцип - це прозорість, означає, що процес, який оточую вибори, є відкритим для громадських знань та нагляду, це також право отримувати знання та думки для того, щоб сформувати власну волю .. Також це стосується спроможності медіа для того, щоб вони могли комунікувати та підтримувати громадські дебати навколо виборів", - пояснив Воллак. 

До прозорості також варто віднести спроможність учасників виборів, ЗМІ та громадянського суспільства ставати свідками, перевіряти чесність кампанії, голосування, підрахунку голосів та результатів.  

Третім принципом Воллак назвав підзвітність - коли  з допомогою ефективних та безсторонніх способів можна було б вирішувати ті порушення, що відбуваються. 

Він пояснив, що багато протестних рухів виникають не через економічні чи політичні причини, а через шахрайські, неадекватно проведені вибори. Це показав й досвід України. 

Читайте також: У Східній Європі відбувається битва між демократією та автократією, інструменти у політиці США – це взаємодія та недопуск олігархізації – Карпентер

Раніше правозахисники Freedom House попередили про "антидемократичний переворот" в Європі та Азії. Про це йдеться в щорічному звіті Nations In Transit 2021. 

Станом на сьогодні більшість країн перебувають в гіршому стані щодо демократії, ніж 10 років тому.