Депутат Верховної Ради Артем Дмитрук, який незаконно виїхав з України, після перетину кордону із Молдовою не заявляв, що є народним депутатом, і його його прийняли як звичайного громадянина, який покинув територію, де йде війна, заявив у вівторок, 27 серпня, у коментарі молдовській службі «Радіо Свобода» міністр внутрішніх справ країни Адріан Ефрос.
«Існують міжнародні норми, які забезпечують вільне пересування громадян. Особливо це стосується громадян України, які приїжджають із зони конфлікту, з території, де йде війна. Відповідно до Женевської конвенції, ми зобов’язані надати їм безпечне місце. Він жодним чином не заявляв, що є членом українського парламенту. Він перетнув кордон як звичайний громадянин», – сказав Ефрос у відповідь на запитання, як Дмитрук транзитом через Молдову зміг виїхати з України.
За словами молдавського міністра, країна виконала свої зобов’язання: в’їзд чоловіка задокументували, після чого він залишив країну через міжнародний аеропорт у Кишиневі..
«Це все, чим ми можемо поділитися з цього приводу», – додав Ефрос.
Колишній член «Слуги народу», а нині позафракційний народний депутат Артем Дмитрук незаконно виїхав з України через Молдову 24 серпня. За даними видання «Українська правда», Дмитрук пішки перетнув кордон через пункт пропуску «Паланка» та підписав в Молдові документи як прохач притулку. Того ж дня депутат залишив територію Молдови і полетів в Італію.
25 серпня прокуратура повідомила про підозру Дмитруку за напад на співробітника правоохоронного органу в Одесі і спробу викрасти зброю. Сам Дмитрук заявив, що справа проти нього сфальсифікована, а його нібито збираються вбити чи посадити, щоб позбавити його можливості продовжувати політичну діяльність.
Того ж дня слідчі Державного бюро розслідувань відкрили кримінальну справу про незаконний перетин кордону Артемом Дмитруком. Вони з’ясовують, хто і як допоміг депутату втекти з України.
Артем Дмитрук відомий кількома скандалами та своєю проросійською позицією. Він виступив проти заборони Російської православної церкви в Україні, негативно висловлювався про операції ЗСУ.
Як з’ясували раніше молдавські журналісти, з початку повномасштабного вторгнення РФ і до кінця травня 2024 року нелегально до Молдови в’їхали близько 23 500 українських чоловіків, які відразу отримали в країні притулок на підставі тимчасового механізму захисту для громадян України. В такому разі чоловіки не несуть відповідальність за незаконний перетин кордону.