UA / RU
Підтримати ZN.ua

Генсек ООН Гутерреш поїздкою в РФ порушив правила Організації

Також він продемонстрував зневагу до діяльності Міжнародного кримінального суду.

Прийнявши пропозицію президента Росії Владіміра Путіна відвідати саміт БРІКС у Казані генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерреш порушив правила ООН та продемонстрував зневагу до Міжнародного кримінального суду, оскільки внутрішні норми організації не дозволяють оонівським чиновникам зустрічатися з особами, стосовно яких МКС видав ордер на арешт, вказує у своєму матеріалі «Чому Україна має оголосити генсека ООН персоною нон-ґрата» оглядач відділу міжнародної політики Володимир Кравченко.

Відповідно до правил ООН від 2013 року  посадовцям організації заборонено  зустрічатися з особами, стосовно яких видано ордер на арешт від МКС. Винятком може бути необхідність вирішити   «фундаментальні питання», які впливають на спроможність Організації працювати у відповідній країні.

Попри те, що сам Гутерреш заявив, що буцімто їздив в Казань підтвердити Путіну свою позицію щодо порушення Росією Статуту ООН, коли вона почала вторгнення в Україну, однак, як вказує автор, генсек ООН не виглядає тією людиною, після зустрічі з якою Путін припинить бойові дії й піде на переговори з Україною.

Читайте також: Путін влаштував шоу з БРІКС, але не зміг вирішити одразу кілька проблем

Кравченко підкреслює, що поїздка Гутерреша радше навпаки – зіграла на користь Росії та додала ваги саміту в Казані. Особливо активно це використовували російські ЗМІ та пропагандисти.

«Участь Гутерреша в саміті БРІКС на території агресора сприймається як дія, що суперечить принципам ООН стосовно підтримки миру та безпеки, як легітимізація присутності Росії та Путіна на міжнародній арені», - вказує автор.

При цьому сам Гутерреш, імовірно, добре розумів наслідки свого візиту, оскільки просив російське МЗС «уникати публічності».

При цьому Кравченко нагадує, що це не перший такий крок з боку генсекретаря ООН. Так, у 2023 році  він агітував скасувати фінансові санкції ЄС проти Російського сільськогосподарського банку начебто для благої цілі – відновлення зернового коридору. По суті цей крок міг обнулити і  низку інших міжнародних санкцій проти Росії.

Нагадаємо, участь Гутерреша у саміті БРІКС критикували в МЗС України. Там заявили, що це завдає шкоди репутації ООН та не сприяє миру. Відомство також нагадало, що запрошення України на Саміт миру, який відбувся у червні, Гутерреш відхилив. Тоді речник генсека заявив, що "він не поїде, і я думаю, ми сказали, що ООН буде представлено на відповідному рівні". Врешті,  Володимир Зеленський відхилив візит Гутерреша в Україну після поїздки останнього до Казані.