UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гройсман не розуміє, чому Захід сумнівається у намірах України щодо реформ – Politico

Український прем'єр переконаний, що "далі буде тільки краще".

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман переконаний, що Україна вже досягла результатів, які повинні були б переконати партнерів у ЄС і США, що Київ серйозно націлений проводити реформи.

Про це пише видання Politico, журналісти якого поспілкувалися з головою українського уряду. Попри війну проти російських сил в Донбасі, країні вдалося стабілізувати економіку, хоча ще рік тому здавалося, що вона от-от провалиться у прірву. Уряд почав "капітальний ремонт" в банківському секторі і системі юстиції, з'явилися нові антикорупційні відомства. А вимога МВФ підняти ціни на газ до ринкового рівня була виконана.

"Сьогодні ми провели повну дерегуляцію цін. Це потужний антикорупційний захід, найбільш потужний", - сказав Гройсман виданню.

Politico пише, що під час інтерв'ю український прем'єр говорив про те, як він бореться з ендемічною корупцією, скороченням впливу олігархів і про те, як Україна пройшла переламний момент.

Але видання зауважує, що ці його словами прозвучали на тлі занепокоєнь через сповільнення українського процесу реформ, а в деяких випадках і початку зворотних процесів. У вересні МВФ таки виділив Україні черговий транш допомоги на мільярд доларів. Але Київ так і не виконав усіх критеріїв фонду, який чекав на це цілий рік. Останнім часом українська влада дуже затягувала із запуском системи електронного декларування, яка б внесла в українську урядову систему прозорість, якої немає навіть у деяких європейських країнах.

Але Гройсман переконаний, що все гаразд і немає ніяких проблем із системою, а всі чиновники до кінця місяця подадуть декларації.

"Прагнення реформ не у всіх однакова. Одні люди підтримують їх, інші – ні. Це нормально для будь-якої країни у світі", - сказав Гройсман.

Тим часом, багато хто спостерігає за тим, чи зможе український прем'єр-міністр позбавити політичної сили олігархів в Україні. До цього часу ніхто з українських багатіїв не був засуджений. Для багатьох українців це доказ, що процес реформ провалився або лише імітується. Гройсман відмовився говорити виданню, кого з олігархів потрібно першим притягти до відповідальності чи коли це може статися.

"Арешти будуть тоді, коли буде злочин. Ми не можемо сказати наперед, хто повинен опинитися за ґратами", - сказав голова уряду.

Гройсман переконаний, що вплив олігархів вже вдалося скоротити завдяки антикорупційному законодавству.

"Я б не сказав, що олігархи мають великий вплив у парламенті. Вони там присутні завдяки деяким представникам, але вони не мають більшості. Раніше у них завжди була більшість", - відповів він на питання журналістів.

Читайте також: Нацрада реформ підтримала введення податку на виведений капітал з 2018 року - Южаніна

Але не всі в Україні згодні з прем'єр-міністром. Депутат від партії "Самопоміч" Вікторія Войціцька прокоментувала виданню, що таке твердження Гройсмана "наївне".

"Деолігархізація перетворилася на абсолютний нонсенс. Вона їх не ослаблює, а в деяких випадках лише зміцнює", - сказала український депутат.

Видання пише, що існують і сумніви, чи Гройсман дійсно здатен виступити проти олігархів, якщо він у хороших відносинах з президентом Петром Порошенком, який і сам один із найбагатших людей України.

Тим часом, видання New York Times писало, що антикорупційна реформа України постала перед загрозами. Деякі чиновники намагаються підірвати ефективність системи електронного декларування і навіть фізично зробити її нефункціональною, вносячи зміни.

Детальніше про електронное декларування читайте у статті "Загальне декларування: гра з нульовою сумою" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".