UA / RU
Підтримати ZN.ua

ГПУ за рік сім разів поміняла прокурорів, відповідальних за зняття санкцій з Януковича і Ко

В ГПУ функціонує управління міжнародно-правового співробітництва, яке займається питаннями накладення, зняття санкцій з вищих посадових осіб України, накладених іншими країнами

Генеральна прокуратура України назвала співробітників прокуратури, відповідальних за зняття санкцій з "команди" екс-президента України Віктора Януковича.

Про це повідомив ZN.UA кандидат юридичних наук, заступник голови Громадської комісії по розслідуванню і попередженню порушень прав людини в Україні Станіслав Батрин.

Так, у Генпрокуратурі повідомили, що в структурі органу функціонує управління міжнародно-правового співробітництва, яке займається питаннями накладення, зняття санкцій з вищих посадових осіб України, накладених іншими країнами, арешту, повернення незаконно привласнених активів громадян, розміщених за кордоном.

Управління очолює Олександр Коваленко, до складу управління входять Мирослава Красноборова - заступник начальника відділу міжнародного співробітництва; Юлія Федюк - заступник начальника відділу міжнародного співробітництва; Олег Бедро - начальник відділу екстрадиції; Юлія Олефіренко - заступник начальника відділу екстрадиції; Людмила Новик - начальник відділу правової допомоги; Олексій Гоманюк - заступник начальника відділу правової допомоги.

За рік ГПУ 7 разів ліквідувала або змінювала керівний склад даного управління, яке відповідальне за підтримання санкцій та пошук активів, що може свідчити про неналежні результати роботи.

"В цілому, коли за рік 7 разів шматують управління по боротьбі з наслідками режиму Януковича - це не нормально", - пише Батрин.

Згідно з наказами генерального прокурора про розподіл обов'язків між керівництвом Генпрокуратури, відповідальність за стан організації роботи з питань міжнародно-правового співробітництва з часів Революції Гідності покладалася на таких заступників генерального прокурора: Лілію Фролову (по 27.02.2014), Григорія Середу (з 27.02.2014 по 24.05.2014), Віталія Каська (з 24.05.2014 по теперішній час).

"Можна припустити, що пані Фролова навряд чи займалася пошуком "команди" Януковича і активами. Але питання виникають до нинішніх чиновників, відповідальних за напрям заступників генпрокурора Г. Середи і В. Касько. Варто було б підняти перед суспільством питання про звіт від даних осіб про свою роботу", - підкреслив Батрин.

Тим часом, у Генпрокуратурі заявили, що питання боротьби з наслідками режиму В. Януковича, як і застосування або зняття санкцій, не відносяться до компетенції управління міжнародно-правового співробітництва.

Як зазначив заступник Генерального прокурора України Віталій Касько, управління діє виключно у визначених КПК України межах та не має права з власної ініціативи звертатися з відповідними запитами, за відсутності клопотання слідчого. "Цей підрозділ не є відповідальним за розслідування і процесуальне керівництво, а йогопрацівники не мають повноважень навіть знайомитися з матеріалами будь-яких кримінальних проваджень, зокрема щодо колишніх високопосадовців", - зазначив Касько.

За його словами, проведені реорганізації жодним чином не пов'язані зі зміною компетенції або оцінкою роботи підрозділу та не потягнули за собою суттєвих змін у керівному складі. Вони були зумовлені, насамперед, прийняттям нових законодавчих актів про прокуратуру та очищення влади, стосовно обмеження чисельності працівників органів прокуратури та відповідного скорочення штату підрозділу, зазначив Касько.

Санкції Ради ЄС відносно вищих посадових осіб України були введені в дію постановами Ради ЄС №208/2014 від 5 березня 2014 р. та №381/2014 від 14 квітня 2014 року. Деякі обмежувальні заходи ввели органи влади Швейцарії, Ліхтенштейну, Австрії, Великобританії, Нідерландів, Латвії, США, Канади, Австралії та Японії.

Проте, нещодавно в офіційному журналі ЄС оприлюднено рішення Ради ЄС про відмову від продовження санкцій відносно ряду посадових осіб, санкції на яких були накладені вище вказаними постановами Ради ЄС. Це рішення було доведено до Генеральної прокуратури України, що вбачається з офіційного повідомлення прес-служби ГПУ від 6 березня 2015 р.