Звільнення мера Києва Віталія Кличка з посади голови КМДА викликало багато обговорень, обурення і здивування. Сам Кличко вважає таке рішення Кабміну незаконним - документа, який би дозволяв такий поворот подій, - немає. Рішення Кабміну, на його думку, - волюнтаристське і передбачає пряме президентське правління або двовладдя.
Згодні з Кличком і багато депутатів Київської міськради. Голови чотирьох депутатських фракцій Київської міської ради звернулися до президента України Володимира Зеленського с проханням призначити мера столиці Віталія Кличка на посаду голови Київської міської державної адміністрації, повідомляє прес-служба КМДА в середу, 4 вересня, ввечері.
"З метою забезпечення в місті Києві місцевого самоврядування, ми, голови депутатських фракцій Київської міської ради VIII скликання, звертаємось до Вас призначити на посаду голови Київської міської державної адміністрації Кличка Віталія Володимировича, обраного Київським міським головою на чергових виборах 25 жовтня 2015 р.", - йдеться у зверненні.
Згідно з оприлюдненою прес-службою фотокопією звернення, під ним підписалися голови фракцій Солідарність (всього у фракцію входять 52 депутати), Батьківщина (17 депутатів), ВО Свобода (14 депутатів) і Об'єднання Самопоміч (2 депутати). Всього Київська міська рада складається зі 120 депутатів, що обираються городянами за пропорційною системою.
Раніше Офіс президента Володимира Зеленського звернувся до Кабінету міністрів із проханням внести подання на звільнення голови КМДА Віталія Кличка. 14 серпня уряд Володимира Гройсмана відмовився погоджувати звільнення Кличка. Кличко назвав ініціативи щодо поділу влади в столиці й усунення його з посади голови КМДА такими, що суперечать законодавству.
У президента Володимира Зеленського хочуть призначити новим очільником Київської міської держадміністрації колишнього гендиректора телеканалу "1+1" Олександра Ткаченка.
У серпні депутати Верховної Ради VIII скликання звернулися до Конституційного суду за офіційним тлумаченням положень Конституції про місцеве самоврядування і державної влади в Києві. Посилаючись на рішення КСУ від 2003 року, за яким обраний киянами мер міста повинен бути призначений і главою КМДА, 51 депутат попросив "раз і назавжди" врегулювати питання про київського мера і главу КМДА. Також у зверненні йдеться про згортання реформи децентралізації та позбавлення столиці самоврядування. Рішення з приводу звернення Конституційний суд ще не виносив.
Зазначимо, що у Києві на пост глави КМДА, як правило, президенти призначали обраних мерів. Винятками були тільки Іван Салій, який очолив КМДА при президенті Леоніді Кравчуку в 1993 році, не будучи мером, а також Олександр Попов, призначений Віктором Януковичем восени 2010 року замість Леоніда Черновецького.
Докладніше про правові колізії щодо посади мера та голови КМДА читайте у статті Олександра Сергієнка "Столиця дежавю" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".