UA / RU
Підтримати ZN.ua

Глави МЗС Ради Європи ухвалили рішення на шляху до зняття санкцій з Росії

Міністри висловилися за те, щоб делегації всіх держав-членів могли взяти участь у червневій сесії ПАРЄ.

Понад 30 міністрів закордонних справ країн-членів Ради Європи на засіданні у Гельсінкі ухвалили рішення, в якому відкривається шлях для повернення Росії в ПАРЄ за надзвичайною процедурою. Про це йдеться у повідомленні прес-служби Ради Європи.

У своєму рішенні міністри наголосили на необхідності скоординованих дій, з тим щоби підвищити здатність Ради Європи ефективніше реагувати в ситуаціях, коли держава-член порушує свої статутні зобов'язання, або не дотримується стандартів, фундаментальних принципів та цінностей Ради Європи.

Разом з тим міністри стверджують, що необхідно розробити чітко визначену додаткову процедуру, яка може бути ініційована Парламентською асамблеєю, Комітетом міністрів або генеральним секретарем. Мова йде про новий тип санкційної процедури проти держав-порушниць, сприятливий для Росії.

Глави МЗС також заявили, що "усі члени повинні мати право брати участь на рівній основі у Комітеті міністрів та у Парламентській асамблеї - двох статутних органах Ради Європи". При цьому вони нагадали про те, що "одне з фундаментальних зобов'язань країн-членів полягає у здійсненні виплати їхніх обов'язкових внесків до регулярного бюджету".

Крім того, міністри висловилися за те, щоб делегації всіх держав-членів могли взяти участь у наступній червневій сесії Парламентської асамблеї Ради Європи з огляду на важливість виборів генерального секретаря і суддів до Європейського суду з прав людини.

Нагадаємо, напередодні міністр закордонних справ Павло Клімкін відмовився їхати до Гельсінкі через рішення Комітету міністрів Ради Європи про підтримку міністерського проекту рішення, в якому відкривається шлях для повернення Росії за надзвичайною процедурою.

Провідними лобістами повернення Росії до Ради Європи виступали представники Німеччини, Франції та Нідерландів.

Клімкін попередив, що наслідком рішень, які зараз приймаються в Раді Європи, може стати підрив Мінських угод.

"Питання в тому, що прецедент повернення Росії в ПАРЄ матиме значні символічні наслідки - це запускає процес "нормалізації" всього, що дозволяє собі РФ без кроків з її боку до нормальності. І ті, хто робить таку спотворену глобальну реальність, повинні понести за це частину відповідальності", - підкреслив міністр.

Глава дипломатії нагадав, що Україна заплатила високу ціну для виконання Мінських домовленостей, в той час як Кремль послідовно їх порушує.

У червні 2017 року Росія перестала сплачувати членські внески в Раду Європи, але обіцяє відновити їх, коли "ПАРЄ усуне загрозу подальшої дискримінації національних делегацій". У минулому році генсек РЄ Турбйорн Ягланд заявив, що якщо Росія не відновить платежі в бюджет організації в 2019 році, її участь у статутних органах буде припинена.

Докладніше про ситуацію з поверненням Росії до ПАРЄ читайте в матеріалі Дмитра Кулеби "Рада Європи і "божевільний"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".