Напередодні винесення Європейським судом з прав людини вердикту у справі Юлії Тимошенко, що очікується у вівторок, 30 квітня, міністр закордонних справ України Леонід Кожара в інтерв'ю Die Presse зазначив, що розслідування справи Тимошенко і відповідний судовий розгляд відбувалися згідно зі старим процесуальним кодексом, розробленим ще за Хрущова. Тому, заявив Кожара, "ми визнаємо, що у розслідуванні і процесі були проблематичні моменти".
За словами Кожари, влада України очікує, що вердикт ЄСПЛ стосуватиметься ходу процесу. "Суд не буде висловлюватися щодо того, здійснила Тимошенко злочин чи ні. До речі, в Україні мільйони людей вважають, що її засудили заслужено", - заявив міністр.
Міністр пояснив, що "вона перевищила повноваження прем'єр-міністра під час підписання газового договору з Росією, оскільки вона не проконсультувалася з урядом. ЄСПЛ не буде оскаржувати".
- Українці назвали Тимошенко найкращим прем'єр-міністром за роки Незалежності
Докори в застосуванні вибіркового правосуддя Кожара не прийняв, оскільки, за його словами, "вибіркового правосуддя, тобто судових репресій проти опозиції, в Україні не існує. Один випадок у жодному разі не створює систему. В той же час ми збираємося реформувати нашу судову систему, не через ЄС, а тому, що наші громадяни хочуть змін радянського стилю судочинства". Він нагадав, що Україна з 2010 року проводить реформу кримінального судочинства та інші судові реформи.
- Більшість українців вважають справу проти Тимошенко політичними переслідуваннями
Кожара зазначив, що випадок колишнього міністра внутрішніх справ 3, також засудженого за перевищення повноважень і помилуваного Януковичем на початку квітня, відрізняється від справи Тимошенко: проти екс-прем'єра не закінчено судовий розгляд; крім того, президент може тільки задовольнити прохання про помилування, а Тимошенко, за словами Кожари, не збирається подавати ніяких прохань.
Кожара зазначив, що угода про асоціацію вільної торгівлі мала б сенс як для України, так і для Євросоюзу. "У перші роки у ЄС буде більше переваг. Наші фірми змушені конкурувати з фірмами з ЄС, і нам треба дуже жорстка конкуренція, наприклад, в області сільського господарства. Нашим селянам, на відміну від селян Євросоюзу, доводиться обходитися без субсидій. Але у довгостроковій перспективі нам це буде вигідно. Україна була єдиною країною, яка уклала угоди про вільну торгівлю і з Заходом, і зі Сходом", - сказав міністр.
При цьому, за його словами, "2013 рік - це правильний момент. Якщо ми не підпишемо її зараз, то ми, можливо, не підпишемо її ніколи. На наступний рік пройдуть вибори в ЄС, у 2015 році в Україні відбудуться вибори президента. Якщо зараз не вийде, то Україні доведеться шукати інші шляхи економічної інтеграції. Адже у нас є запрошення від Росії вступати до Митного союзу. Вже зараз деякі галузі нашої промисловості, наприклад, високотехнологічні виробництва, авіабудування і ВПК, підписали угоди про вільну торгівлю з Митним союзом. Країни, що інтегруються в економічні блоки, програють. Нам доведеться приймати рішення".
На думку Кожари, "Україна повинна слідувати власним національним інтересам, а не інтересам ЄС або Росії. У наших національних інтересах укласти договір про вільну торгівлю з Митним союзом і підписати угоду про асоціацію з ЄС. Якщо не вийде, то нам доведеться переслідувати наші економічні і політичні інтереси не в ЄС, а в інших регіонах. За традицією у нас міцні торгові відносини з Росією".
У той же час він відзначив, що стратегічна мета України полягає в тому, щоб поставити законодавство країни на європейську базу, але, за його словами, це може бути проведено і незалежно від ЄС.
За словами Кожари, за закони, наближені до законодавства ЄС, збирається голосувати і опозиція, тому очікується "сильний вотум за проєвропейський курс". !zn
Читайте також:
Українці впевнені, що Януковичу не потрібен ні ЄС, ні Митний союз
Більшість українців упевнені, що Януковича змусили помилувати Луценка
Більше половини українців вірять, що коли-небудь країну візьмуть в ЄС