Генеральна прокуратура відреагувала на публікацію колишнього прес-секретаря Генпрокурора Лариси Сарган про те, що звільнено керівника слідчої групи з розслідування катастрофи літака МН17 Малайзійських авіаліній.
Цю інформацію, за твердженням Сарган, вона отримала від колег з Нідерландів. Крім того, вона вказала на те, що генпрокурор не знайшов часу для зустрічі з Фредом Вестербеке, головою міжнародної Спільної слідчої групи (JIT), який після такої новини особисто прилітав до Києва. З ним розмовляв заступник генпрокурора.
В повідомленні Генпрокуратури на офіційному сайті йдеться.
"У зв'язку із розповсюдженням недостовірної інформації щодо ситуації навколо розслідування авіакатастрофи літака рейсу МН17 Малайзійських авіаліній повідомляємо наступне.
До міжнародної слідчої групи в цьому розслідуванні від ГПУ входить 7 прокурорів, а в національній слідчій групі - 11 прокурорів. Вони продовжать свою роботу над цим кримінальним провадженням в Офісі Генерального прокурора. Це забезпечить високий рівень професіоналізму та збереже інституційну пам'ять у розслідуванні загибелі 298 пасажирів літака рейсу МН17 Малайзійських авіаліній.
Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється співробітниками новоствореного Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, укомплектованому працівниками, що мають досвід у здійсненні розслідування воєнних злочинів, злочинів проти людяності, терактів та інших найтяжчих кримінальних правопорушень.
Під час прийняття рішень у даному кримінальному провадженні Офіс Генерального прокурора залишиться надійним міжнародним партнером та буде перебувати у постійній комунікації з іноземними колегами", - сказано в заяві ГПУ.
Проте в заяві дипломатично обійдено основне питання, яке, власне, і викликало відгук: звільнений керівник слідчої групи і призначений інший чи всі залишилися на своїх місцях. Генпрокуратура назвала кількість прокурорів, задіяних у процесі слідства, однак не вказала, чи працює та група, яка разом з міжнародними паратнерами вела розслідування, чи це нові люди, яким доведеться входити в розслідування, фактично, з самого початку, що і викликало тривогу їх колег з Нідерландів.
17 липня 2014 року над містом Шахтарськ Донецької області з екранів радарів зник "Боїнг-777", що належав "Малайзійським авіалініям" і здійснював рейс МН17 за маршрутом Амстердам – Куала-Лумпур. У катастрофі загинули екіпаж і пасажири літака – усі 298 осіб, зокрема 80 дітей.
Майже через чотири роки, у травні 2018-го, Міжнародна слідча група (JIT) на прес-конференції у Гаазі продемонструвала уламки ракети, якою збили літак . Комплекс "Бук", з якого було випущено ракету, належав 53-й зенітній ракетній бригаді ППО, що базується в російському Курську.
19 червня міжнародна слідча група назвала імена чотирьох причетних до катастрофи літака Boeing 777 рейсу MH17: росіяни Сергій Дубінський ("Хмурий"), Олег Пулатов ("Гюрза"), Ігор Гіркін ("Стрєлков") і українець Леонід Харченко ("Крот").
СБУ оголосила підозру фігурантам справи у скоєнні злочину - "терористичного акту, що призвів до загибелі людини".
Нідерланди також вважають ексбойовика Володимира Цемаха одним з п'яти підозрюваних у справі про катастрофу MH17. 29 червня Цемаха заарештували на 60 діб, але 5 вересня звільнили з-під варти під особисте зобов'язання. Його видали Росії в рамках обміну "35 до 35".
Австралія, Нідерланди та низка депутатів Європарламенту просили Україну не обмінювати Цемаха на українських в'язнів Кремля. Перед видачею нідерландські слідчі допитали підозрюваного. А після обміну прокуратура Нідерландів направила в РФ запит щодо видачі Цемаха.