UA / RU
Підтримати ZN.ua

G20 і розчарування Києва: неоднозначні результати саміту для України від RFI

Пошук консенсусу за підсумками саміту G20 в Нью-Делі був непростим, адже країни дуже розділені в низці питань, які стали ключовими на зустрічі лідерів найпотужніших економік світу. Зокрема, щодо війни в Україні. Тож ухвалення підсумкової декларації учасниками саміту вимагало певних поступок з боку кожного. Як би там не було, але її і критикують з усіх сторін. Нижче наведемо переклад ключових тез статті Radio France Internationale (RFI), які стосуються саме України. 

Читайте також: Саміт G20 в Індії: Про що йдеться у спільній декларації

Розчарування Києва

Якщо остаточна декларація  засуджує «застосування сили» з метою отримання територіальних привілеїв, у тексті прямо не згадується агресія Росії в Україні. Вираз, використаний у 2022 році під час попереднього саміту G20 на Балі з посиланням на резолюцію Ради Безпеки, в якій висловлюється «найрішучіший жаль з приводу агресії, здійсненої Російською Федерацією проти України». 

Читайте також: У МЗС України "виправили" формулювання G20 щодо російського вторгнення

Натомість усі члени нагадують про свої позиції, зайняті в ООН, а також про зобов’язання поважати територіальну цілісність країн, а також не реалізовувати загрозу ядерного нападу проти іншої сторони. Але. Схоже, йдеться про певний консенсус Заходу і РФ.

Консенсус Заходу з Москвою

Кореспондент FRI роздумує над тим, що для західних країн вищезгадані тези дають змогу як прямо засудити зловживання Росії та запобігти легітимізації її агресії, так і, відповідно, досягти консенсусу з Москвою разом підписавши цю Делійську декларацію. До вищезгаданого розділу (про «застосування сили») також додали абзац, який обговорює жахливі страждання та згубні наслідки, спричинені "всіма конфліктами в усьому світі" – важливий момент для країн Півдня, які прагнуть нагадати, що війна в Україні нині не єдина.

Читайте також: Ердоган закликає лідерів G20 задовольнити деякі вимоги Росії щодо зернової угоди — Bloomberg

Нью-Делі, безсумнівно, зміг використати свої привілейовані відносини з Москвою так само, як із Сполученими Штатами та Францією, щоб об’єднати розділену групу. Зрештою, в особистих інтересах Нарендри Моді: показати, що він може служити гуру миру, як його люблять називати в Індії, і підсилити цей свій образ за сім місяців до законодавчих виборів.

«Що стосується агресії Росії проти України, G20 нема чим пишатися», — розкритикував речник МЗС України Олег Ніколенко.

Раніше п звів у статті основні  висновки після саміту БРІКС напередодні зустрічі «двадцятки».