UA / RU
Підтримати ZN.ua

FT: США погрожували, а Китай звинувачував — Байден і Сі Цзіньпін не змогли подолати розбіжності щодо війни в Україні

Президент США пригрозив "наслідками", якщо Пекін допоможе російським військовим.

Джо Байден і Сі Цзіньпін не змогли подолати свої розбіжності щодо війни в Україні: президент США попередив про «наслідки», якщо Пекін надасть військову допомогу Кремлю, а китайський лідер розкритикував «широкі та невибіркові санкції», запроваджені проти Росії Заходом. Про це повідомляє Finantial Times.

Дипломатичне протистояння виникло під час двогодинної телефонної розмови між двома лідерами в п'ятницю, коли Вашингтон висловив побоювання, що Китай допоможе російським військовим, які борються з труднощами, просування яких в Україні значною мірою зупинилося, оскільки зіткнулося з запеклим опором.

Білий дім заявив, що Байден висловив ці побоювання під час телефонної розмови, заявивши, що він «вказав на наслідки, якщо Китай надасть матеріальну підтримку Росії».

У звіті Пекіна про дзвінок говориться, що Сі розкритикував економічні санкції, які США та їхні союзники наклали на Росію у відповідь на вторгнення, які можуть бути поширені на інші країни, включаючи Китай, якщо вони стануть на бік Москви.

Читайте також: У Reuters розповіли про підсумки розмови Байдена та Цзіньпіна

«Повні та невибіркові санкції лише змусять людей страждати. У разі подальшої ескалації вони можуть спровокувати серйозні кризи у світовій економіці та торгівлі, фінансах, енергетиці, продовольстві, промисловості та ланцюжках поставок, що завдасть збитків і без того послаблій світовій економіці та призведе до безповоротних втрат», — сказав Сі, згідно з китайським звітом.

Однак, Пекін сказав, що Сі подякував Байдену за «холоднокровний та раціональний» підхід до конфлікту; наголосив, що «українська криза — це не те, чого ми хочемо»; і сказав, що США та Китай «мають взяти на себе свою частку міжнародної відповідальності та працювати в ім'я миру та спокою у всьому світі».

Дзвінок між лідерами двох найбільших економік світу став останньою дипломатичною спробою покласти край війні Росії проти сусіда й офіційні особи США заявили, що Байден докладно описав як вторгнення, так і реакцію Заходу.

Москва запросила у Пекіна кілька категорій озброєнь, зокрема безпілотників.

Читайте також: Politico: У ЄС є «дуже надійні докази» щодо намірів Китаю озброїти Росію

Офіційні особи США не надали жодних додаткових подробиць щодо можливого покарання Китаю після телефонної розмови та не дали оцінки того, чи вирішив Сі вже підтримувати Росію.

Але Джен Псакі, прессекретар Білого дому, сказала, що у розпорядженні США є «низка інструментів», включаючи санкції, і що можлива відповідь Заходу, ймовірно, обговорюватиметься, коли Байден вирушить до Європи наступного тижня, щоб зустрітися з представниками НАТО, ЄС та лідерами G7.

«Подивимося... яке рішення Китай ухвалить найближчими днями та тижнями», — сказав журналістам високопосадовець адміністрації Байдена, додавши, що цей дзвінок був спрямований на те, щоб Сі та Байден могли провести «пряму, відверту, докладну і дуже суттєву бесіду».

Китай був найважливішим прихильником Путіна як напередодні вторгнення, і у перші тижні конфлікту. У звіті Пекіна про телефонну розмову Байдена Сі сказав президенту США: «Невідкладним завданням є продовження діалогу та переговорів, запобігання жертвам серед цивільного населення, запобігання гуманітарній кризі та швидке припинення бойових дій».

Читайте також: США і Китай можуть помножити Росію на нуль — Клімкін

Поки два лідери говорили, вторгнення Росії в Україну тривало 23-й день, а Путін був присутній на масовому мітингу на стадіоні у Москві на підтримку війни.

Він присягнув, що Росія «здійснить усі плани, які ми поставили перед собою», звертаючись до натовпу, який, за даними державних ЗМІ, перевищував 200 000 людей у ​​місці проведення фіналу чемпіонату світу з футболу 2018 року. Він сказав, що Росія вторглася до України, щоб захистити російськомовних від «геноциду».

У п'ятничній телефонній розмові з канцлером Німеччини Олафом Шольцем Путін звинуватив Україну в «спробі затягнути» переговори щодо врегулювання «новими нереалістичними пропозиціями».

У той час як Китай публічно заявляє про свою нейтральну позицію, США стурбовані тим, що вони наближаються до підтримки Росії військовою технікою. Пекін також уникає називати війну «вторгненням», посилаючись натомість на українське «питання» або «кризу».

Читайте також: Китай заперечує, що знав про підготовку війни РФ з Україною, і висловлює повну підтримку Києву

Путін не виявляє особливих ознак ослаблення воєнного тиску. За словами місцевої влади, напад Росії на Україну досяг околиць Львова, що свідчить про готовність Москви розширити свої бомбардування на захід країни.

Андрій Садовий, мер міста, сказав, що ракети потрапили до району неподалік аеропорту, але про жертви не повідомляється. ВПС України заявили, що Росія випустила шість крилатих ракет цього району з Чорного моря, дві з яких були знищені зенітними ракетами.

Західні офіційні особи кажуть, що на цьому тижні сили Путіна не досягли великого прогресу в захопленні території, оскільки війська були відкликані для захисту перевантажених ліній постачання від того, що британські спецслужби назвали «українськими контратаками, що не припиняються».

Оскільки найбільші міста України все ще знаходяться поза контролем Росії, путінські сили все частіше покладаються на важке озброєння та ракетні удари, щоб придушити опір та знищити громадянську інфраструктуру. Близько 3,2 млн українців залишили країну, що становить приблизно 7% населення.

Читайте також: The Economist: Дружба Китаю з Росією не така вже й «безмежна», як про неї говорять

Президент Франції Еммануель Макрон сказав Путіну в телефонній розмові в п'ятницю вдень про те, що він «вкрай стурбований» містом Маріуполем, де російські війська продовжують брати в облогу сотні тисяч мирних жителів. Президент України Володимир Зеленський заявив, що 130 людей було врятовано з-під уламків розбомбленого театру у місті, але ще сотні залишилися у пастці.

Адміністрація Байдена приділяє пильну увагу тому, чи допомагає Китай Росії обходити санкції, які Захід запровадив проти Путіна та його режиму.

Минулого місяця Сі та Путін виступили із заявою, в якій лідери назвали своє зростаюче партнерство «безмежним».

Китай закликав до переговорів між Києвом та Москвою, а міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба дав зрозуміти на початку березня, що Пекін може зіграти роль посередника після розмови зі своїм китайським колегою Ван І.

Але Пекін постійно звинувачує НАТО та ЄС у чиненні тиску на Путіна перед війною. Китайські дипломати та державні ЗМІ також повторювали дезінформаційні повідомлення Росії про те, що США використовують Україну для розробки небезпечної біологічної зброї.