UA / RU
Підтримати ZN.ua

FT: Путін відмовився від мирного договору щодо України і перейшов до захоплення територій

Минулого місяця російський президент розглядав можливість договору з Києвом, але наразі не бачить у цьому перспективи.

Президент Росії Владімір Путін втратив інтерес до дипломатичного врегулювання війни з Україною і натомість, схоже, має намір захопити якнайбільше української території. Про це заявили троє людей, поінформовані про бесіди з російським президентом, повідомляє Financial Times.

Путін, який серйозно розглядав можливість укладання мирної угоди з Україною після того, як Росія зазнала поразки на полі бою минулого місяця, сказав людям, які беруть участь у спробах покласти край конфлікту, що він не бачить перспектив для врегулювання.

«Путін щиро вірить у ту нісенітницю, яку він чує по [російському] телебаченню, і хоче виграти по-крупному», — сказав чоловік, поінформований про переговори.

Хоча Москва та Київ погодили перший проєкт комюніке на зустрічі в Стамбулі наприкінці березня, переговори зайшли в глухий кут після того, як президент України Володимир Зеленський звинуватив Росію у скоєнні військових злочинів проти цивільного населення в таких містах, як Буча та Маріуполь.

За словами двох людей, Путін заявив, що мирні зусилля зайшли в «глухий кут», і був шалено лютий після того, як Україна потопила «Москву», флагман Чорноморського флоту Росії.

Читайте також: The Economist: Війна в Україні не має хорошого кінця для Росії

«Була надія на угоду. Путін ходив туди-сюди. Йому потрібно знайти спосіб вийти із цієї ситуації переможцем», — сказав один зі співрозмовників.

Після того, як затонула «Москва», «Путін був проти підписання чогось». […] Після «Москви» він не виглядає переможцем, бо це було принизливо», — додав співрозмовник.

Українські та західні офіційні особи завжди сумнівалися у його прихильності до мирних переговорів, підозрюючи, що це спосіб виграти час для наступу РФ.

Російський президент, схоже, дотримується спотвореного погляду на війну, викладеного його генералами та показаного на російському телебаченні, сказали люди, поінформовані про розмови з ним. Вони додали, що він стоїть на своєму, попри всі докази протилежного.

Читайте також: Я не боюся зустрічі з Путіним, я не маю на це права — Зеленський

Посередники, такі як президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган, президент Європейської ради Шарль Мішель та власник футбольного клубу «Челсі» мільярдер Роман Абрамович, намагалися переконати Путіна зустрітися із Зеленським, сподіваючись, що вони зможуть вийти з глухого кута.

Російські та українські переговорники відсунули більшість інших питань на другий план, намагаючись виробити угоду про гарантії безпеки Києва, якщо він оголосить нейтралітет і відмовиться від прагнення вступити до НАТО.

Але Путін сказав Мішелю в телефонній розмові в п'ятницю, що переговори сіли на мілину, тому що Україна «поставила стіну» і сказав, що «зараз невідповідний час» для зустрічі із Зеленським, за словами людини, поінформованої про цю розмову.

Учасники переговорів інтерпретували це як те, що Росія вважає, що може захопити більше територій, а не як вказівку на те, що переговори потребують більше часу, щоб знайти зони консенсусу.

Путін уникає зустрічі із Зеленським «всіма силами», сказав чоловік, який бере участь у мирних переговорах. «Він хоче, щоб усе було вирішено до їхньої особистої зустрічі».

Читайте також: Хороших піар-сценаріїв виходу з війни немає. Кремль не знає, як її закінчити — ЗМІ

Зеленський заявив 23 квітня, що він хоче продовження переговорів, але сказав, що Україна не продовжуватиме переговори, якщо буде вбито людей у Маріуполі або якщо російська влада в окупованому південному Херсоні проведе референдум сепаратистів.

Причетні до переговорного процесу люди кажуть, що офіційні особи у Києві стурбовані тим, що Путін може піти далі за заявлену Росією мету захоплення східного Донбасу і натомість спробувати захопити весь південний схід, відрізавши Україну від моря.

Україна впевнена, що зможе відтіснити російські війська далі після того, як РФ зазнала поразки у первісному плані Путіна щодо швидкого захоплення країни. Але чиновники все більше турбуються, що Москва може вдатися до тактичної ядерної зброї, якщо зазнає подальших невдач, сказали двоє людей.

За інформацією джерела FT, на зустрічі з Мішелем у Києві в середу Зеленський сказав, що українська громадська думка не підтримує продовження мирних переговорів, додавши, що він усвідомлює, що боротьба з Путіним більш популярна, ніж поступки.

Читайте також: Зеленський зідзвонився з Ердоганом напередодні переговорів того з Путіним

Ердоган говорив із Зеленським 24 квітня в спробі оживити переговори, що зайшли в глухий кут. Турецький лідер сказав, що Анкара готова допомогти. У п'ятницю, 22 квітня, Ердоган заявив, що він сподівається поговорити з Путіним найближчими днями.