UA / RU
Підтримати ZN.ua

Формула "від дзвінка до дзвінка" до президентських повноважень в принципі незастосовна — Рахманін

Ні один президент України жодного разу не перебував на президентській посаді аптекарськи точний п'ятирічний термін.

Формула "від дзвінка до дзвінка" до президентських повноважень в принципі незастосовна. Виборча кампанія спирається на процедури, прив'язані до відносних часових рамок ("не пізніше, ніж...", "зазначений строк може бути продовжений не більше, ніж...", і т. д.) Самі вибори можуть проходити в один або два тури. А передбачені ще повторні, що неабияк подовжують кампанію. Так що абсолютно точно прорахувати реальну тривалість дійства неможливо в принципі.

Про це у своїй статті пише Сергій Рахманін, перший заступник головного редактора DT.UA, і пропонує приблизно підрахувати, коли закінчаться повноваження чинного президента, якщо вибори (як і передбачено Конституцією) пройдуть 31 березня 2019-го.

"Якщо, за підсумками голосування в першому турі жоден з кандидатів не заручиться підтримкою більше половини виборців (що станеться напевно), ЦВК, після формальної санкції парламенту, повинна буде призначити повторне голосування (другий тур). Дата його проведення - третя неділю після дня виборів, тобто 21 квітня. 10 днів відводиться Центрвиборчкому на підведення підсумків виборів. Беремо по максимуму - 30 квітня. Потім офіційне оприлюднення результатів (публікація в "Голосі України") - нехай на наступний день, тобто 1 травня. Не менше ніж через тридцять днів переможець повинен бути приведений до присяги - 31 травня. Саме в цей день чинний глава держави, гарант і главковерх, офіційно покине свій пост, - зазначає оглядач. - Отже, повноваження Порошенка, який вступив на президентський пост 7 червня 2015-го, закінчаться (з високим ступенем імовірності) 31 травня 2019-го. Тобто на тиждень раніше повного п'ятирічного строку. А не на два з половиною місяці, як вважав один безглуздий математик з президентського фан-клубу".

За словами Рахманіна, навіть якщо брати мінімально допустимі строки - раніше травня приведення до присяги нового президента не відбудеться.

"Навіть в 2014-му, в умовах максимального сприяння для Порошенка (відсутності судових розглядів, більш стислих строків приведення до присяги), від дня голосування до дня інавгурації минуло майже 2 тижні. В 2019-му все буде жорсткіше і довше. Але, як не рахуй, формальний "недобір" президентських повноважень Порошенка буде становити від декількох днів до пари-трійки тижнів, - підкреслює автор. - Жоден президент України жодного разу не перебував на президентській посаді аптекарськи точний п'ятирічний термін. Віднімемо з цього списку "достроковиків" Кравчука і Януковича. Але ті що обиралися не на дострокових, а на чергових виборах, Кучма (двічі) і Ющенко, також не залишали Банкову рівно через п'ять років, день у день, "пересиджуючи" від місяця до чотирьох. І якщо вважати "недосиджування" на президентському посту порушенням Конституції, то "пересиджування" - таке ж порушення: адже строк повноважень - п'ять років, а не п'ять з "копійками".

Детальніше про плани та можливості перенесення виборів президента читайте в матеріалі Сергія Рахманіна "Який строк отримає Порошенко?" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".