Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо обрушився з різкою критикою на президента України Володимира Зеленського за його відмову продовжувати транзит російського газу через Україну в 2025 році, повідомляє Euronews.
«Якщо хто і буде перешкоджати транзиту газу на територію Словацької Республіки, якщо хто і спричинить зростання цін на газ на території Європи, якщо хто і завдасть величезної економічної шкоди Європейському союзу, то це президент Зеленський», - заявив Роберт Фіцо на пресконференції після закінчення одноденного саміту лідерів ЄС у Брюсселі.
І тут же, схаменувшись, додав: «Він має право нервувати. Я б не хотів опинитися на його місці, тому що країна переживає труднощі».
Словаччина, яка не має виходу до моря, як і раніше, сильно залежить від російського газу, який вона отримує від державної монополії «Газпром» трубопроводом через територію України.
«Ми не збираємося продовжувати транзит російського газу», - сказав Зеленський журналістам. - Ми не дозволимо їм заробляти додаткові мільярди на нашій крові. І будь-яка країна у світі, яка може отримувати щось дешеве з Росії, врешті-решт стане залежною від Росії - неважливо, станеться це за місяць чи за рік. Така їхня політика».
Він додав, що заборона поширюватиметься на будь-який потік газу, що «йде з Росії», щоб уникнути ризику продажу російського газу в Європу під виглядом азербайджанського.
На думку брюссельського аналітичного центру Bruegel, Словаччина та інші країни Центральної Європи, які не мають виходу до моря, можуть вдатися до механізму «обміну»: Азербайджан купуватиме газ у Росії, позначений як «російський газ», а Росія постачатиме газ до України та решти Європи, позначений як «азербайджанський газ», використовуючи ту саму інфраструктуру.
Але Україна не хоче, щоб Кремль заробив гроші для фінансування свого масштабного вторгнення.
«Ми не хочемо грати в гру, коли інша країна отримує газ із Росії, а потім займається його транзитом. Це те саме, що продовжувати отримувати прибуток від цієї війни і відправляти гроші в Росію», - сказав Зеленський.
Президент запропонував один виняток із заборони: Україна дозволить транзит російського газу, якщо європейський покупець погодиться не платити Росії до закінчення війни.
Фіцо висловив здивування з приводу «різкості» позиції Зеленського і назвав його ідею про неустойку за платежами Росії «абсурдною».
«Який дурень буде давати нам газ безкоштовно? Цілком очевидно, що це доходить до крайності», - сказав словацький прем'єр.
«Ми можемо купувати газ де завгодно. Ми можемо купувати азербайджанський, ми можемо робити будь-які кроки. Я думаю, що сьогодні він абсолютно ясно сказав, що в тому, що стосується транспортування газу зі сходу на захід, у нього немає абсолютно ніякого інтересу».
Прем'єр-міністр підкреслив, що його країна «добре підготовлена» до 2025 року, оскільки газові сховища повністю заповнені, а внутрішній попит «невисокий». Водночас він неодноразово попереджав про зростання оптових цін на блакитну енергію після припинення транзиту.
«Якщо потік газу зі Сходу на Захід буде зупинено, це чинитиме тиск на ціни на міжнародному ринку і загалом призведе до величезних економічних втрат для Європейського Союзу, які будуть відчутними на більш пізньому етапі», - сказав він.
Ціни на газ на TTF, провідному європейському хабі, зросли в грудні через невизначене майбутнє українського транзитного маршруту і становлять близько 44 євро за мегават-годину.
Фіцо також попередив, що якщо газопровід, що проходить через Україну, перестане працювати, він може стати військовою мішенню для однієї зі сторін, що воюють, не уточнивши, якої саме, побоявшись навіть тут, в очевидному випадку, вимовити слово «Росія».
«Якщо цей трубопровід пересохне, якщо інфраструктура в Україні не буде використовуватися, яка впевненість у тому, що ця інфраструктура буде збережена? Яка є гарантія, що вона не буде зруйнована?» - сказав він, зазначивши, що може статися інцидент, «схожий» на напад на Nordsteam.
У своєму виступі після саміту Фіцо напряму звернувся до Європейської комісії з проханням виступити посередником між Києвом і Братиславою та знайти рішення проблеми.
Але представник Комісії сказав, що продовження транзитного контракту суперечить меті блоку - припинити всі зв'язки з російським газом.
«Комісія не зацікавлена в продовженні транзиту російського газу через Україну. Комісія не брала участі в цих обговореннях і не сприяла їм», - сказав прес-секретар, охарактеризувавши блок як “повністю готовий” до переходу.
«Ми очікуємо, що припинення транзиту через Україну матиме обмежений вплив на безпеку поставок до ЄС. 14 мільярдів кубометрів на рік, які наразі транзитуються через Україну, можуть бути повністю заміщені СПГ і неросійським трубопровідним імпортом альтернативними маршрутами», - додав прес-секретар.
Фіцо і Зеленський перебувають у напружених відносинах відтоді, як словак повернувся до влади в жовтні минулого року. Одним із перших рішень Фіцо було припинення військової допомоги Україні. Він також рішуче виступав проти санкцій ЄС щодо російської газової та ядерної енергетики.
«Чому ми повинні платити таку ціну, адже ми допомагаємо Україні?» - запитав Фіцо, який категорично відмовився постачати Україні зброю, виявляє явні ознаки симпатії Путіну, зібрався їхати до Москви на святкування 9 травня і заявляв, що ніколи не дозволить, щоб Україна стала членом НАТО.
Нагадаємо, прем'єр Денис Шмигаль після розмови з Фіцо заявляв, що термін дії угоди України з Росією про транзит газу спливає 1 січня 2025 року, і Київ не буде продовжувати її. Прем'єр додав, що Україна готова виконувати зобов'язання, взяті в рамках Угоди про асоціацію з ЄС, і може транспортувати через свою газотранспортну систему будь-який газ, крім російського.