Загроза втрати територіальної цілісності або навіть самої незалежності держави повинна стати поштовхом до глибокого переосмислення політики безпеки України. Про це у своїй статті для ZN.UA пишуть академік Володимир Горбулін, генерал Олександр Бєлов і професор Олександр Литвиненко.
Автори пропонують ряд невідкладних кроків, які Україна повинна зробити найближчим часом.
зокрема, Україна повинна боротися не стільки за вступ до НАТО (в новому чудовому світі ст. 5 Вашингтонського договору цілком може і не спрацювати), скільки за те, щоб Україна мала достатню оборонним потенціалом і можливістю оперативного залучення підтримки союзників для нанесення противнику неприйнятного збитку. "Варто боротися не за підписання договорів, хоча і це, безумовно, необхідно, а за доступ до ресурсів, і не тільки матеріальним, а організаційним, інформаційним і т.д., досвіду НАТО, до процесу консультацій та ухвалення рішень", - впевнені.
"Нам потрібна не тільки і не стільки перспектива членства в Євросоюзі, а цілком відчутний безвізовий режим, відкриті ринки, фінансова та консультативна допомога Брюсселя, повноформатне участь у Спільній політиці безпеки і оборони ЄС і т.д. Саме на вирішенні конкретних питань взаємодії і повинна сконцентруватися українська дипломатія", - йдеться в матеріалі.
Усвідомлення зовнішньої загрози ставить цілий ряд найважливіших питань. Назріла необхідність глибокої перебудови самої парадигми безпеки. В Україні необхідно відновити в правах традиційне розуміння національної безпеки як спектра проблем, якими займаються дипломати, військові та розвідники з контррозвідниками.
"І якщо здається, що законодавчі зміни сьогодні не на часі, то варто пам'ятати, що спокійний час для України настане тепер нескоро, нескоро. Без стабільного та професійного чиновництва успішна Україна неможлива", - зазначають автори.
В Україні необхідно створити справжню Державну службу, причетність до якої повинна стати предметом гордості. Треба забезпечити повну деполітизацію і департизацію бюрократії. Нульова толерантність до корупції - завдання навіть не сьогоднішнього, а вчорашнього дня. І, звичайно, професіоналізм, який повинен стати принциповою умовою не тільки для кар'єрного зростання, але і для збереження досягнутих позицій, йдеться в матеріалі.
"Здійснити таку процедуру, розробити і реалізувати реформи може лише працездатний Рада національної безпеки і оборони. Цей державний орган повинен знову стати політичною кухнею, пішовши з авансцени і обмеживши публічність до необхідного мінімуму", - зазначають автори. !zn
Докладніше читайте в матеріалі "Життя з ворогом: що робити в сфері безпеки" в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна". !zn
Читайте також:
Обама і Расмуссен обговорили заходи безпеки для країн НАТО у зв'язку з ситуацією в Україні
США підтверджують новим властям України свої гарантії по Будапештському меморандуму
Генсек НАТО звинуватив Росію у знищенні міжнародного кодексу правил