UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерт розповів, як Росія збирається дестабілізувати Молдову після президентських виборів та референдуму

Одним з інструментів впливу Москви на політику країни є автономна Гагаузія, зазначає оглядач.

Результат референдуму у Молдові не відповів очікуванням орієнтованої на ЄС президентки Маї Санду та її команди, адже лише 50,16% громадян підтримали зміни до Конституції щодо проєвропейського курсу країни. Такий результат можуть використовувати Москва та проросійська опозиція для дестабілізації Кишинева та розколу Молдови, пише оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті "Вибори в Молдові. Тривожно має бути не тільки Санду, а й Україні".

"Фактично референдум трактували як плебісцит про вступ до ЄС, як геополітичний вибір між проєвропейським і проросійським курсом. Тому він мав настільки велике політичне значення для Маї Санду, пропрезидентської партії PAS, усіх прибічників членства Молдови в Євросоюзі", — підкреслив оглядач.

Читайте також: Вибори та референдум у Молдові: оголошено перші проміжні результати

Кравченко зазначив, що результат референдуму опозиція Молдови використовуватиме для під час парламентської кампанії 2025 року. Там хочуть наголосити на тому, що за проєвропейські зміни до Конституції проголосувала переважно діаспора, що проживає за межами країни. Також опозиційні політики намагатимуться переконати виборців, що парламент зупинить "вакханалію євроінтеграції", пише експерт.

Зокрема, крок у напрямку дестабілізації ситуації в Молдові зробив лідер проросійської Соцпартії Ігор Додон. Він заявив російським пропагандистам, що президентська партія PAS допустила серйозні порушення та сфальсифікувала вибори та референдум 20 жовтня.

Також оглядач підкреслив, що важливу роль у зусиллях Москви з дестабілізації Молдови та підриву цілісності країни грає автономна Гагаузія. Голова регіону Євгенія Гуцул має тісні звʼязки з РФ та олігархом Іланом Шором, який переховується у Росії. Крім того, у Гагаузії сильні проросійські настрої: на референдумі 95% жителів регіону проголосували проти проєвропейських поправок до Конституції.

Нагадаємо, у ніч на 21 жовтня Санду провела пресконференцію, на якій звинуватила "іноземні сили" у використанні готівки та пропаганди для впливу на результат референдуму та президентських виборів. За її словами, злочинні групи хотіли купити голоси 300 тисяч молдавських виборців.