Колишній прем'єр-міністр Великобританії Гордон Браун попереджає, що євро на початку наступного року досягне «самого розквіту», а потім почнеться спад.«Я відчуваю, що в перші кілька місяців 2011 року у нас буде значна криза в єврозоні», - заявив він.
На його думку, проблем євро більше, ніж просто проблем боргу урядів країн єврозони.
Браун сказав, що єврозона не зможе вийти з фінансових негараздів без багатомільярдних вкладень у банки. Європейські банки, включаючи британські, зіткнулися з величезними обсягами зобов'язань і мають неадекватний розмір капіталу для поглинання збитків, що створює ризики загальноєвропейської банківської кризи.
Колишній прем'єр-міністр зазначив, що необхідні структурні реформи, аби змусити євро працювати, оскільки зона єдиної валюти не працює і була навіть погано узгоджена. Багато економістів попереджали у момент введення євро, що більш слабким економікам потрібні набагато гнучкіші ринки праці для скорочення витрат на зарплату та підтримку конкурентоспроможності, оскільки вони відмовляються від можливості девальвації своїх національних валют.
Браун вважає, що європейські політики піддають ризику свої країни, які будуть відстрілюватися одна за одною фінансовими ринками. Щоб уникнути цього він закликав політиків «перехопити ініціативу у ринків» за рахунок підготовки всебічного вирішення фінансових та економічних проблем євро.
Відмова від вирішення проблем євро одним махом, призведе Європу до «непотрібного періоду, якого можна було уникнути, слабкого зростання економіки і високого безробіття, а також погіршення рівня життя», сказав він.
При цьому, за його словами, така ситуація торкнеться і Великої Британії, оскільки 60% її торгівлі припадає на інші держави Європи.
На думку Брауна, нинішня політика порятунку окремих європейських країн лише продовжує нестабільне становище.
Браун вважає, що світові лідери не визнали потребу в тому, що він назвав другою і третьою фазою відповіді, а саме, відновлення міжнародної фінансової системи і узгодження глобальної стратегії зростання.
«Світова фінансова система з національними регуляторами ніколи не буде працювати», - зазначив він.
Він вважає, що необхідна "глобальна конституція для банків", яка буде заважати їм обходити фінансове регулювання за рахунок переміщення операцій у країни з менш суворим наглядом або використання «тіньових банків» - компанії, які ведуть себе як банки, але не підпадають під регулювання.
Також Браун обрушився з критикою на «сьогоднішню економічну ортодоксальність», яка може стосуватися урядів Німеччини та Великобританії, а також республіканців у США. "Просто скоротити дефіцит і сподіватися на те, що інвестиції повернуться" означає повторити провальну політику 1930-х років часів Великої депресії, вважає він.
Колишній прем'єр-міністр сказав, що на своїй посаді протягом багатьох років закликав до поліпшення міжнародного фінансового регулювання. Він зазначив, що ніхто не уявляв собі, скільки фінансового ризику було сконцентровано в окремих банках.За матеріалами Інтерфакс-Україна