UA / RU
Підтримати ZN.ua

Дострокові парламентські вибори: як голосують українці

На виборах 21 липня не обійшлося без порушень.

В Україні в неділю, 21 липня, розпочалися позачергові вибори народних депутатів Верховної Ради. Реєстрацію в ЦВК пройшли 1719 міжнародних спостерігачів; 117 офіційних спостерігачів надіслали 12 іноземних держав, 1602 спостерігача представляють 22 міжнародні організації.

О 14:27 "телефонні мінери" повідомили про вибухівку, яку нібито закладено на чотирьох виборчих дільницях на Одещині.

Станом на 13:58 зачинилась перша закордонна виборча дільниця в австралійській Канберрі – голосувати там українці почали напередодні, о 23:00 за Києвом.

Станом на 13:56 стало відомо, що на Закарпатті бракує кабінок і скриньок для голосування, а в окрузі № 102 у Кіровоградській області замість сейфа члени виборчої комісії використали каструлю.

О 13:33 МВС повідомило про ризик зриву виборів на 85 округах (загалом їх 199), зокрема з боку Росії. Спроби провокацій фіксувались у Донецькій і Луганській області. Однак грубих порушень правоохоронці не зафіксували: у Харкові кілька людей порвали свої бюлетені та викинули їх біля урни, а в Херсоні чоловік намагався винести свій бюлетень з виборчої дільниці.

О 13:08 невідомі повідомили про замінування усіх 14 виборчих дільниць у Торецьку, триває перевірка.

О 13:00 Центральна виборча комісія оприлюднила перші дані про явку виборців станом на 12:00. Вона очікувано нижче, ніж під час президентської кампанії.

О 12:32 на виборчу дільницю прийшов спікер ВР VIII скликання Андрій Парубій. Проголосувати він зміг лише з другої спроби, оскільки забув вдома паспорт.

Близько 12:30 на виборчу дільницю на столичній Оболоні прибув президент Володимир Зеленський з дружиною. Під час спілкування з журналістами він розповів, що проводить консультації із кандидатами у прем'єр-міністри.

Одночасно із Зеленським на іншій дільниці прийшов голосувати п'ятий президент України Петро Порошенко. Під час спілкування з журналістами він також на порушення виборчого законодавства агітував за свою партію.

Тим часом у Бахмуті о 12:27 проголосувала неповнолітня 15-річна дівчина, яка отримала запрошення на вибори. Чому мати й донька не знали, що голосувати в Україні можна лише з 18 років, з'ясовує поліція.

О 12:26 знову дався взнаки скандал у 94-му окрузі в Київській області. У "Самопомочі" заявили, що окружна виборча комісія незаконно змінила представників партії невідомими людьми.

О 12:17 на дільниці у місті Покров на Донеччині проголосували 100% виборців.

Станом на 12:07 поліція зафіксувала 382 повідомлення, пов'язаних з виборчим процесом. Серед них традиційні незаконна агітація, підкуп виборців та перешкоджання здійсненню виборчого права.

Об 11:50 у Дніпровському районі Києва голова комісії прийшов на дільницю п'яним, поліція склала адмінпротокол, тепер йому загрожує штраф.

Об 11:43 у ЦВК повідомили, що в Україні працюють усі виборчі дільниці, навіть ті, на яких вранці фіксувалися проблеми.

Об 11:42 проросійського блогера Анатолія Шарія не допустили на дострокові вибори, але його прізвище є в бюлетені, повідомляють виборці.

Об 11:37 у Коростишеві Житомирської області поблизу виборчої дільниці правоохоронці затримали трьох озброєних чоловіків. Разом із автомобілем затриманих доставили до відділку.

Станом на 11:28 проголосували в'язні Лук'янівського СІЗО – там відкриті три виборчі дільниці.

Станом на 11:04 у Варшаві вишикувалися черги з бажаючих проголосувати українських заробітчан. Фото черг оприлюднив посол України в Польщі Андрій Дещиця.

О 10:29 у громадському русі "ЧЕСНО" закликали українців не ігнорувати вибори.

"Ми обираємо людей, які п'ять років (як максимум) вирішуватимуть, як нам жити. Як розмитнювати машини, посилки якою вартістю не треба оподатковувати, за якими правилами відбудуться наступні вибори, яким буде державний бюджет, чи помре депутатська недоторканність і кнопкодавство. Саме ВИ маєте вирішити, ким будуть ці люди. Так шо не баріться, беріть свої ручки, паспорт, голову – і на дільницю", - закликала комунікаційниця "ЧЕСНО" Юлія Решітько.

О 10:16 та 10:19 на своїх дільницях проголосовали лідери "Опозиційної платформи-За життя" Юрій Бойко та Вадим Рабінович і очільниця "Батьківщини" Юлія Тимошенко. На запитання, чи готова вона знову очолити уряд, Тимошенко відповіла, що сьогодні ніхто не знає, хто буде наступним прем'єром, але її команда готова до роботи.

О 9:51 проголосували очільник партії "Голос" Святослав Вакарчук і другий номер в списку партії Юлія Клименко.

О 9:40 на свою дільницю прибув перший номер у списку "Слуги Народу" і голова партії Дмитро Разумков. Під час спілкування з журналістами Разумков агітував за свою партію, однак передвиборча агітація сьогодні заборонена законом "Про вибори народних депутатів України".

О 9:30 спостерігачі "ОПОРИ" повідомили про перші виявлені порушення: дочасні ранкові засідання комісій, неналежне зберігання бюлетенів в опечатаних сейфах та інші.

А в "день тиші" 20 липня поліція отримала майже 280 повідомлень про порушення виборчого законодавства, переважно пов'язаних з незаконною агітацією. Крім цього, у Бахмуті Донецької області було зафіксовано спробу фальсифікації виборів. А на Житомирщині зіпсували 717 бюлетенів для голосування.

Станом на 9:10 у Києві порядок під час виборів до Ради забезпечують понад 6 тисяч правоохоронців, повідомляє "Громадське".

Станом на 9:00 в Україні не відкрились вісім виборчих дільниць.

О 8:48 у Дніпрі загорілася дільниця №121225, розташована на першому поверсі лікарні, повідомляє Державна служба з надзвичайних ситуацій, причиною займання стало загоряння електричних кабелів. Рятувальники ліквідували пожежу, жертв і постраждалих немає.

О 8:00 відкрились майже 30 тисяч виборчих дільниць, вони працюватимуть до 20:00. У закордонному виборчому окрузі першою відкрилась виборча дільниця в Австралії – о 23:00 за київським часом. Загалом на 102 виборчих дільницях українці зможуть здійснити волевиявлення у 72 країнах світу.