UA / RU
Підтримати ZN.ua

Донбас повинен стати автономією на зразок Південного Тіролю – російський експерт

На думку Грінберга, це найближчий аналог "замороженого" конфлікту, досвід якого можна застосувати в Україні.

Донбас повинен лишитися в складі України, але з якомога ширшою автономією, яка б дозволила вести незалежну від Києва економічну політику.

Про це на саміті YES сказав російський експерт, академік наук і директор Інституту економіки Руслан Грінберг. За його словами, альтернативи виконанню мінських угод для врегулювання війни на Сході України немає.

"У Росії еліти переконані і знають, що Донбас має залишитися в Україні, Донбас має отримати широку автономію аж до самостійної економічної політики. І в цьому сенсі можна ситуацію порівняти з Південним Тіролем", - сказав він.

Південний Тіроль після розпаду Австроугорської імперії на початку ХХ століття став німецькомовною автономією у складі Італії, оскільки 86% його населення були німецькомовними. Диктатор Беніто Мусоліні проводив жорстку політику італізації регіону. Однак після Другої світової війни через тиск Австрії і ООН регіон отримав ще ширшу културну і політичну автономію.

Грінберг також порадив не піднімати питання про можливий вступ України в НАТО. Київ, на думку, Грінберга, повинен зберігати нейтралітет аж до тієї пори, коли Росія сама вступить в Альянс. В цей же час, на думку російського експерта, росіянам треба змінити ставлення до України.

"Катастрофічним з нашого боку став синдром старшого брата. Я не був комуністом. Але мені досі тяжко змиритися з тим, що Україна – це окрема країна. Цей синдром старшого брата сильно заважає відновленню наших відносин", - вважає Грінберг.

В цей же час, "ЛНР" згодна на автономію, а "ДНР" хоче "найширшої автономії". Ватажок терористів у Донецьку Денис Пушилін в якості прикладів ступеня автономії назвав Північну Ірландію, Гренландію і Гонконг.

На переговорах у Мінську бойовики "ДНР" і "ЛНР" виступили з пропозицією надати автономію окремим районам на сході України і припинити проведення там АТО.

Варто відзначити, що незважаючи на відсутність у підписаному в Мінську "Комплексі заходів по виконанню Мінських угод" пункту про надання статусу автономії непідконтрольним Україні територій в Донбасі, насправді в документі містяться пункти, які надають "ДНР" і "ЛНР" широку автономі.