У Центральній виборчій комісії пояснили зміни в розподілі бюлетенів між першим (30,44 млн) і другим (29,92 млн) турами президентських виборів, хоча раніше планувалося підготувати однакову кількість для двох турів.
За словами заступника голови ЦВК Євгена Радченка, спрогнозована раніше кількість виборців "не враховує цілу низку факторів".
"Згідно зі ст. 35 Бюджетного кодексу, під час формування бюджету на ці вибори попередній склад ЦВК розрахував кількість бюлетенів як прогнозовану (це дуже важливо) станом на 30 червня 2018 року... Прогнозована кількість виборців склала 30 028 913", - цитує Радченка LB.ua.
За словами заступника голови ЦВК, прогнозована кількість виборців розраховується шляхом вимірювання середньої щомісячної зміни їх кількості у Києві, кожній області України та у закордонному виборчому окрузі. Виміри проводилися з 20 січня 2010 року по 20 червня 2018 року включно.
У грудні 2018 року в межах закону "Про публічні закупівлі" розпочалася процедура підготовки друку бюлетенів. Згідно із законом, мінімальна тривалість тендерних процедур - 45 днів.
"Саме цим пояснюється те, що ЦВК була змушена укласти угоду на друк бюлетенів на перший і другий тур виборів. При цьому в договорі з "Поліграфкомбінатом "Україна" йдеться про те, що сума та кількість бюлетенів можуть бути зменшені у разі, якщо замовник не прийме рішення про проведення повторного голосування. Простими словами – якщо другого туру не буде, то і бюлетені не друкуватимуться", - пояснив Радченко.
При цьому заздалегідь надрукувати бюлетені до другого туру президентських виборів неможливо, стверджують в Центрвиборчкомі. Оскільки невідомо, хто саме переможе в першому.
"Крім цього, ми не можемо в будь-який момент додрукувати бюлетені, ЦВК обмежена в цьому законом "Про публічні закупівлі". У цій редакції для виборів він не придатний", - додав він.
Радченко також пов'язує кількість бюлетенів зі створенням спеціальних виборчих дільниць для військових, які виконують завдання в зоні проведення операції Об'єднаних сил, і визначенням переліку тимчасово окупованих територій, де вибори не відбудуться.
31 березня на сході України голосуватимуть близько 47 тисяч військових, даних про їх кількість у Центрвиборчкому не було, стверджує заступник голови ЦВК. За його словами, вони з'явилися після того, як за поданням Міністерства оборони України були створені виборчі дільниці для військовослужбовців ЗСУ, які перебувають в Донбасі.
Спеціальні виборчі дільниці створюються також у лікарнях, точних даних про кількість виборців там, у Центрвиборчкому також немає. Вони з'являться лише після інформування з боку керівництва медичних закладів, приблизно за чотири дні до голосування.
На кількість бюлетенів також впливає той факт, що члени виборчих дільниць голосуватимуть на них же. "У нас – 39 кандидатів, відповідно членів дільничних виборчих дільниць. На 30 тисячах дільницях буде понад мільйон членів виборчих комісій. А бюлетені друкуються раніше, ніж формуються ДВК", - наголошує Євген Радченко.
За його словами, кількість бюлетенів збільшили лише на 215 789 штук, тобто на 0,5% бюлетенів більше для кожної виборчої дільниці з урахуванням кратності розміщення бюлетеня на поліграфічному аркуші.
"Наприклад, на ділянці – 100 виборців. 0,5% бюлетеня становить півбюлетеня. Ми не можемо надати півбюлетеня, надамо один. На друкованому аркуші розміщується три бюлетені. Таким чином, на цю ділянку ми можемо передати або 99, або 102 бюлетеня. З урахуванням резерву і кратності на всі дільниці буде передано ще 45 тисяч бюлетенів", - резюмував заступник голови ЦВК.
Президентська кампанія в Україні офіційно стартувала 31 грудня 2018 року. Вибори голови держави призначено на 31 березня.
ЦВК зареєструвала 44 кандидати в президенти. Шестеро з них заявили, що знімають свої кандидатури на користь інших кандидатів. Редакція DT.UA склала повний список кандидатів і зібрала коротку інформацію про них.
Докладніше про можливі маніпуляції на виборах та протидію їм читайте в матеріалі Ярини Бусол "Виборчі маніпуляції і як з ними боротися" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".