UA / RU
Підтримати ZN.ua

Для перемоги у війні за Крим і цінності Україна має забезпечити якісну стратегію деокупації – Джапарова

Серед ключових гравців хочуть бачити США, Британію, Францію і Німеччину.

З самого початку російської агресії Донбас залишався заручником Криму заручником визнання світом російського статусу півострова. Сигнали про можливості торгів, обміні Донбасу на Крим неодноразово надходили від прокремлівських експертів, пише в статті для ZN.UA перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.

Авторка пише, що ситуація з Донбасом вже вийшла за рамки початкового плану, і тепер цей інструмент тиску на Україну та світ Росія сприймає значно ширше.

«У таких умовах, щоб виграти війну за Крим і цінності сучасної цивілізації, ми маємо забезпечити перш за все якісніше стратегування, значне інституційне й інструментальне посилення процесу деокупації», - пише Джапарова, нагадуючи, що це вже не перша спроба створити такий формат.

Дипломатка додала, що всередині країни давно назріло питання організаційного і змістовного посилення державної політики щодо тимчасово окупованого Криму.

«Загальнодержавна стратегія деокупації Криму має чіткіше визначити цілі, загрози і обмеження у сфері дотриманням політики невизнання спроби анексії Криму, посилення і дотримання санкцій, захисту прав людини, протидії мілітаризації, завдання та інструменти деокупації, механізми міжвідомчої й міжнародної координації», - написала вона.

Серед ключових завдань стратегії:

«Якісне посилення міжнародного виміру кримської політики, його перехід на інший рівень дискусії можливий за умови створення спеціалізованого міжнародного формату, так званої Кримської платформи», - зазначає вона.

Джапарова додала, що Україна вже намагалася ангажувати партнерів для реалізації ініціатив «Женева+» і «Друзі деокупації Криму», які, попри деяку міжнародну підтримку, виявилися малоуспішними.

«Зараз ми підходимо до питання більш реалістично й прагматично, з урахуванням досвіду останніх шести років. На першому етапі платформа могла б стати інструментом координації і консультацій держав, які підтвердили свою послідовну підтримку України, наприклад, упровадженням санкцій. На наступних етапах цей формат міг би трансформуватися на перемовний», - пише перша заступниця голови МЗС.

Джапарова каже, що серед ключових гравців хотіли б бачити, по-перше, держав — гарантів безпеки України: США, Велику Британію і Францію. Плюс Німеччина, як ключову учасницю Нормандського формату.

«По-третє, регіональних партнерів, що, як і ми, зацікавлені у розв'язанні кримського питання та припиненні агресивної політики Москви. Ми сподіваємося на підтримку цієї ініціативи та з боку ЄС, НАТО та держав-членів, як і інших партнерів, що продемонстрували свою підтримку впровадженням кримських пакетів санкцій», - пише Джапарова.

Тематика платформи повинна охоплювати весь спектр наслідків злочину 2014 року, продовжує перша заступниця голови МЗС, від гуманітарного до безпекового, в тому числі вплив мілітаризації Криму на безпеку Східної Європи, регіонів Чорного, Азовського та Середземного морів.

Детальніше про окуповану кримську реальність, вивчені уроки і наступні дії, читайте в статті Еміне Джапарової "Медова пахлава» стала «хворостом в мєду" для ZN.UA.