UA / RU
Підтримати ZN.ua

Депутати "узаконили" дерибан бюджетних коштів - "Слідство. інфо"

Депутати ухвалили законопроект, який дозволить їм не звітувати за отримані із держбюджету кошти на фінансування своїх партій.

На фінансування партій у 2022 році передбачено рекордну суму — 885 мільйонів гривень. Проте українці можуть так і не дізнатися, на що їх витратить партії. Усе - через ухвалений законопроект, який дозволяє партіям не звітувати за витрачені кошти. Про це йдеться у сюжеті "Слідство інфо".

У парламенті партії фінансуються від внесків громадян та бізнесу та з держбюджету. Державне фінансування партій діє з 2015 року, і про те, як ці гроші використовуються, партії мають звітувати кожні 3 місяці. Контролювався процес НАЗК, якщо виявлялися порушення у звітностях партій, їх могли позбавити держфінансування. Але з весни 2020 року, коли запровадили карантин, партіям зробили низку послаблень, що дозволило їм не подавати фінзвіти аж до завершення карантину. Вже 1,5 року партії не звітують про те, як вони витрачають податки українців, а це майже 1,5 млрд грн. Зокрема, за звітностями можна було побачити, хто профінансував виборчі кампанії на виборах.

Громадськість ще минулої осені закликала повернути звітність, адже це позбавило суспільство контролю за обранцями.

І згодом з'явився законопроект №4611 про поновлення звітності, зареєстрований "Слугою народу", ще 10 місяців тому. але… нардепи не поспішали за нього голосувати. Особливо коли НАЗК зупинило держфінансування трьом з п'яти політпартіям, представленим у парламенті — «Батьківщині», «Голосу» та «Слузі народу». Після цього з'явився ще один законопроект №5253, яким ускладнювалася для НАЗК процедура ухвалення рішення про зупинення держфінансування.

Пізніше група депутатів «Справедливість», які відокремилися від «Голосу», подала альтернативний законопроект щодо поновлення звітності, за який активно виступала депутат Олександра Устинова.

І тут відкриваються можливі альянси та домовленості між партіями.

Зокрема, щоб ухвалити поданий законопроект, потрібні голоси. Саме їх може забезпечити монобільшість – «Слуга народу».

Після першого читання влітку цей законопроект «застряг» у Комітеті з питань правової політики і про нього успішно забули до 1 листопада, коли Комітет зібрався на позачергове засідання.

Там з'ясувалося, що голова комітету «Слуга народу» Андрій Костін підтримав, зокрема, суперечливе виправлення, яке пропонувала Олександра Устинова. Нововведення передбачало позбавлення партії держфінансування лише після того, як половина фракції напише заяву.

Законопроект винесли на голосування у турборежимі, що свідчить про домовленість "Слуги народу" та групи "Справедливість". Незважаючи на те, що законопроект ухвалили в парламенті, партії все одно отримали можливість уникати звітності.

"Дозволили партіям подати звіти, які не були подані до того, як набули чинності зміни до закону про політичні партії, враховуючи те, що залишилася норма, яка дозволяє їм не подавати звіти, це означає, що ми матимемо наступний період, коли партії не зобов'язані звітувати", - прокоментував аналітик руху "Чесно" Ігор Фещенко.

Якщо законопроект підпише президент, українці не зможуть дізнатися, на що політичні партії у 2022 році витратять 885 млн грн, які заплановані в бюджеті на наступний рік, а це рекордна сума за всі роки.

Рух ЧЕСНО заявив про те, що президент Володимир Зеленський має ветувати закон про псевдовідновлення фінзвітності партій.

Нагадаємо, раніше журналісти Bihus.info провели розслідування та розповіли, хто фінансував партію "Слуга народу" на виборах у 2019 році.