UA / RU
Підтримати ZN.ua

Денонсувати чи не продовжувати: Геращенко розповіла про долю Договору про дружбу з РФ

Розірвання Угоди ускладнить притягнення Росії до відповідальності за агресію проти України.

Україна не розриватиме, а не продовжуватиме Договір про дружбу з Росією, пояснює перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко. За її словами, попри те, що гібридною агресією проти України РФ фактично власноруч розірвала цей Договір, його юридична денонсація ускладнить притягнення країни-агресора до відповідальності у міжнародних судових інстанціях.

"Договір про дружбу і співробітництво першою 4 роки тому порушила РФ, це вона його фактично денонсувала і розірвала. Україна ж всі наші міжнародні позови проти країни-агресора будуватиме якраз на порушення РФ договору, ключових його статей - про повагу до територіальної цілісності і суверенітету України, про непохитність наших кордонів", - зазначила віце-спікер.

Політик побачила у спробах лобіювання саме денонсації Договору "руку Кремля". "Це Кремль прагнув офіційно розірвати Договір руками України, бо немає угоди - немає відповідальності", - наголосила вона.

І додала, що продовження дії Договору про дружбу з РФ зазвичай відбувається автоматично, проте цієї осені Україна докладе зусиль саме до не пролонгації Угоди. "Восени дія закону вимагатиме пролонгації, як правило, це відбувається автоматично, але не може бути й мови про автоматичну пролонгацію Договору про дружбу з країною-агресором", - наголошує Геращенко.

Наразі Міністерство закордонних справ України готує відповідні пропозиції щодо не пролонгації угоди.

"Президент дав доручення МЗС підготувати пропозиції з припинення (тобто, не пролонгації ) дії закону. Ні про яке розривання, денонсацію мова не йде, бо в 2014, коли діяла Угода - РФ грубо її порушила. Й має за це відповідати - за окупацію, анексію: порушення кордону, ключові статті Угоди", - резюмувала вона.

Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Російською Федерацією та Україною, в якому закріплювався принцип стратегічного партнерства, визнання непорушності існуючих кордонів, поваги територіальної цілісності та взаємного зобов'язання не використовувати свою територію на шкоду безпеці один одного, був підписаний у 1997 році. У 2008 році угода була автоматично продовжена на 10 років.

Раніше президент України Петро Порошенко заявив про те, що Україна підійшла досить підготовленою й юридично захищеною до припинення дії Договору про дружбу з РФ. І вже найближчим часом він чекає від МЗС необхідний пакет документів. У квітні він закликав Верховну Раду прийняти рішення про одностороннє припинення дії низки положень Угоди.

У МЗС України вважають, що Договір про дружбу з РФ виконав свою місію, але тепер документ вичерпав себе у всіх можливих сенсах. До 30 вересня 2018 року Україна повинна вирішити, чи продовжувати дію Договору про дружбу на наступні 10 років.

Детальніше про вихід України з Договору про дружбу з РФ читайте в матеріалі Олени Зеркаль і Тараса Качки "Великий договір" – нюанси вирішують усе" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".