UA / RU
Підтримати ZN.ua

Денісова звернеться до Ради Європи, ООН та ОБСЄ через недопуск до в'язнів Кремля

Російська сторона приховує інформацію про стан здоров'я українських політв'язнів, зазначила омбудсмен.

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова має намір найближчим часом проінформувати про свій недопуск до утримуваних у РФ українських політв'язнів комісара Ради Європи з прав людини Дуню Міятович. Про це вона заявила на брифінгу в Москві.

"Я проінформую послів країн нормандського формату, Європейського Союзу і США про порушення: міжнародних конвенцій, мого мандата як омбудсмена, домовленостей президентів. Найближчим часом я відвідаю Страсбург, щоб проінформувати комісара Ради Європи з прав людини про недопуск до всіх українських заручників. Я закликаю її відвідати українців у тюрмах РФ. Також я донесу цю інформацію у відповідні місії ООН і ОБСЄ ", - сказала Денісова.

При цьому вона підкреслила, що розчарована та занепокоєна тим, що гуманітарна місія омбудсменів, які повинні були відвідати громадян України і РФ, "була політизована та заблокована Росією".

Уповноважена Ради також зазначила, що російська сторона приховує інформацію про стан здоров'я українців, ні до кого з них не мають доступу незалежні гуманітарні організації і МКЧХ.

Також за словами омбудсмена, режисер Олег Сенцов знаходиться в російській в'язниці як громадянин України. "РФ безумовно визнає, що Сенцов є громадянином України. Сенцов не зміг надати паспорта громадянина РФ, ні його копію, ні його номер. Він - громадянин України", - сказала вона, передавши журналістам відповідну довідку. Денісова підкреслила при цьому, що не існує жодного документа, який свідчить про те, що у Сенцова нібито є громадянство РФ.

Український омбудсмен також нагадала, що Київ очікує від Москви відповідь на пропозицію розблокувати процес звільнення заручників і політв'язнів. "Це можна зробити дуже швидко, якщо буде на те політична воля", - зазначила Денісова.

За її словами, Україна готова передати РФ 23 громадян, засуджених за різні злочини в обмін на 23 українця, утримуваних у РФ з політичних мотивів.

"Ми готові передати РФ 23 росіян, засуджених в Україні за підготовку терактів, шпигунство, бойові дії в обмін на 23 українця з російських в'язниць", - сказала Денісова.

Як повідомлялося, 9 червня президент України Петро Порошенко доручив Людмилі Денісовій відвідати українських політв'язнів у РФ й анексованому Криму, а також заручників в ОРДЛО. Відвідування омбудсменами ув'язнених в Україні та Росії було узгоджено під час телефонної розмови Порошенка з президентом РФ Володимиром Путіним.

13 червня Денісова вирушила до РФ, а 15 червня - прибула до Тюменської області, де в колонії "Білий ведмідь" утримують Олега Сенцова. Адміністрація колонії відмовила омбудсменові у зустрічі із засудженим режисером. Пізніше Денісова констатувала, що переговори про відвідини українських політв'язнів зайшли в глухий кут.

Наступного дня Денісовій відмовили у зустрічі з Миколою Карпюком, який сидить у Володимирському централі, а 18 червня її також не пустили до Романа Сущенка у Лефортовському СІЗО. Повторні спроби українського омбудсмена зустрітися з політв'язнями також не увінчалися успіхом через протидію Москви.