Децентралізація із проривного харизматичного добровільного процесу неминуче переходить до етапу рутинної директивної реалізації, причому цей етап конче необхідний, оскільки лише завершеність адміністративно-територіальної перебудови дозволить повною мірою досягти якісних зрушень, заради яких децентралізація, власне, задумувалася.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Ярослав Жаліло, д. е. н., Національний інститут стратегічних досліджень. На його думку, успішна реалізація процесу вимагатиме його керованості, а це, в свою чергу, ставить перед політикою децентралізації вимогу належним чином відповідати на виклики, які стоять перед нею.
"Реальним є ризик нехтування критеріями спроможності громад при наданні першості кількісним показникам. Масовість утворення громад може призвести до формальності стратегування розвитку новостворених ОТГ, особливо зважаючи на повну самодіяльність у методичному забезпеченні такого стратегування та очікувану активізацію у відповідь на зростаючий попит на різноманітних "квазістратегів за викликом", - зазначає експерт. - Напевне загостряться кадрові проблеми, від яких потерпають наразі й успішні громади. Як наслідок, зберігатимуться проблеми локальності та споживацтва у пріоритетах і кризи перспективи громад за відсутності макрорегіонального виміру політики".
Детальніше про новий етап реформи децентралізації читайте в матеріалі Ярослава Жаліла "Чи з іскри полум'я займеться, або Сім викликів для нового етапу децентралізації" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".