Третина українців впевнена, що Януковичу і його команді вдається уникати покарання з тієї причини, що вони, маючи гроші, можуть блокувати в правоохоронних органах і судах України будь-які розслідування.
Про це свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного на замовлення ZN.UA Київським міжнародним інститутом соціології.
Прогнилість судової і прокурорської системи на перше місце поставили 45% мешканців Заходу і 20% - південців. До речі, найбільше таких виявилося в Луганській області - 47,2%. Найменше - у Херсонській - 14,4%. В цілому по Україні цю відповідь обрали 32,8% респондентів.
23% громадян вибрали варіант: "доводити злочини старої влади ніхто у нової влади не має наміру, оскільки самі хочуть скористатися тіньовими і корупційними схемами "попередників". В цьому нову владу підозрюють 44% одеситів; 19% жителів Центру і 7% херсонців. "Очевидно, у тих, хто відповідав подібним чином, хороша пам'ять, бо вони не забули, що жодна з влад не притягала попередників до відповідальності за несанкціонований відбір коштів у держави. Політичних опонентів - іноді. Злодії - ніколи", - йдеться в Підсумках року від ZN.UA.
20,5% опитаних безкарність команди Януковича відносять на рахунок непрофесіоналізму ГПУ: "Генпрокуратура професійно не здатна довести висунуті звинувачення проти представників старої влади". У високий професійний рівень наших слідчих не вірить кожен третій дніпропетровець. Але при цьому, 7,5% запорожців і 5,6% луганчан, разом з 10% харків'ян вважають, що в ГПУ пропало не все.
18,7% знаходять виправдання в тому, що "лідери Майдану розгубилися і не встигли перешкодити втечі з країни Януковича, Пшонки, Арбузова, Азарова, Клюєва, Захарченко і т. д.". В це вірять 28,2% на Сході країни; 16,3% громадян на Заході країни і 12,4% на Донбасі. Цікаво, що так вважає майже половина Дніпропетровській області - майже 47%. А ось у Луганській - лише 3,4%.
"ZN.UA потрібно було витратити в середньому 15-30 хвилин для того, щоб дізнатися місцезнаходження Віктора Януковича з моменту його останнього виїзду з Межигір'я. Про що ми і повідомляли своїм читачам в новинній стрічці. У нових лідерів країни були, очевидно, більш важливі завдання. Так, і нам було простіше - ми на чай до Януковича під час Майдану не їздили", - йдеться в статті.
Проте підступність володарів сцени Майдану український народ не вірить - тільки 12,1% вважають, що "Турчинов, Яценюк і Аваков вступили в корисливий змову з Януковичем і командою, дозволивши їм уникнути арешту і покинути країну". Таку крамольну думку допускає тільки 8,5% жителів центральної України та Донбасу. Не допускає такої домовленості Луганськ - 1,4%. Зате в даному питанні відзначився південь країни - кожен п'ятий вважає таку домовленість можливою, але це, в основному, за рахунок жителів Херсонської області, серед яких вдалі масові втечі одіозних персонажів списали на усвідомлену бездіяльність нових влади - 44,2%.
16,7% за 10 місяців не сформували своєї відповіді на поставлене питання.
Переважна більшість українців також вважають, що нинішня влада не виконала обіцянки притягнути до відповідальності Януковича і членів його команди. Абсолютно не виконаним цю обіцянку вважають 87,7% опитаних. Скоріше не виконаною цю обіцянку вважають 7% українців. Знайшлися і такі, хто вважав її повністю виконаною - 0,1%. Ще 0,5% вважають його радше виконаним.
Низка одіозних фігур, які втекли в Росію в кінці лютого - початку березня 2014 р., оскаржують нині введені проти них Євросоюзом санкції по причині відсутності кримінальних справ, відкритих проти них в Україні: Януковичі, Азарови, Клюєв, Кавунів, Портнов, Клименко, Іванющенко і т. д.
Дослідження "Думки і погляди населення України: Грудень 2014 року" проводилося за замовленням ZN.UA Київським міжнародним інститутом соціології 4-19 грудня 2014 року. У ході дослідження було проведено 3035 інтерв'ю з дорослими жителями України, які проживають у 179 населених пунктах України.
У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, яка контролюється українською владою. Статистична похибка вибірки не перевищує 1,8%.
Детальніше про результати масштабного дослідження читайте в нашому спецпроекті "Пісня про Батьківщину. Слова народні".