UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чинна заборона на виїзд чоловіків з України не відповідає нормам Конституції — НАЗК

Саме відсутність чітких норм створило соціальну напругу та можливості незаконного перетину кордону.

Указом президента України про введення воєнного стану в Україні від 24 лютого не було введено заборону на виїзд чоловіків за кордон, заявив під час прес-конференції заступник голови Національного агентства із запобігання корупції Артем Ситник. За його словами, відповідно до норм Конституції діючі обмеженні на виїзд за кордон не відповідають нормам чинного законодавства.

«Обмеження права залишати територію України в умовах воєнного стану відповідно до Конституції  може бути запроваджено виключно в указі президента. Однак в указі від 24 лютого такої норми не було», - заявив Ситник.

Він додав, що в разі необхідності обмеження має бути введеним в чинний указ та затверджене парламентом, однак указ від 24 лютого досі не був змінений.

Водночас випускати чоловіків за межі держави перестали на підставі піднормативних актів, які створили низку корупційних ризиків.

Ситник зазначив, що вивчення питання ажніяк не є політичним, а було обов’язком НАЗК, оскільки створює цілий блок корупційних ризиків. Тому НАЗК проводило оцінку ситуації насамперед для усунення корупційних ризиків.

«Рішення, які дозволяють виїзд чоловіків та військовозобов’язаних осіб за кордон готувались поспіхом і спричинили їхню низьку якість. НАЗК створ рекомендації, щоб їх поправити. Головне з них – встановити таке обмеж в указі президента», - заявив він.

Таким чином НАЗК рекомендує:

  1. встановити обмеження на виїзд  в указі президента
  2. затвердити оновлений указ Верховною Радою
  3. передбачити усі винятки для виїзду за корд, усі документи, які потрібні, для такого виїзду, в тому числі підстави для відмови
  4. врегулювати роботу системи «Шлях», оскільки вона є однією із найбільших корупційних шляхів незаконного перетину кордону

«Ми не даємо головнокомандувачу ніяких рекомендацій, ми за те, щоб низка органів, які відповідають за це питання, попрацювали разом, врегулювали нормативну базу. Це зніме соціальну напругу та корупційні ризики. Наші рекомендації більше стосуються виконавчої влади», - зазначив на відповідне уточнення журналістів Ситник.