У Православній церкви України вважають абсурдним і цинічним кримінальне провадження щодо п'ятого президента України Петра Порошенка про нібито "розпалювання релігійної ворожнечі" шляхом створення помісної церкви.
Речник Священного Синоду ПЦУ, архієпископ Чернігівський і Ніжинський нє заявив, що люди, які написали заяву на Порошенка пов'язані з проросійськими політиками. Він також іронічно прокоментував їхнє "суперництво" з колишнім мером Харкова Михайлом Добкіним за право вважатися ініціатором цієї кримінальної справи.
"Парафіяни Київського Патріархату УПЦ" з Одеси і Добкін з Харкова можуть подати один на одного до Печерського суду з вимогою встановити, хто з них насправді має "честь" вимагати покарання за сприяння в отриманні Томосу", - написав ієрарх на своїй сторінці у Facebook у четвер, 18 червня.
Окремо він "відзначив" Державне бюро розслідувань, яке визнало зп можливе не закрити провадження через відсутність складу злочину, а проводити якісь слідчі дії.
"Патріарха Варфоломія і членів Синоду Вселенського патріархату, які затверджували Томос, держрозсллідувачі викликатимуть на допит? Альтернативної обдарованості вистачить?", - поцікавився єпископ.
До числа справ, які могли б поповнити послужний список ДБР, Зоря також відніс "державний переворот шляхом організації масових заворушень у центрі Києва в листопаді 2013 – лютому 2014", "фальсифікацію результатів виборів президента України 21 листопада 2014 року шляхом скасування затвердженого ЦВК протоколу про перемогу Віктора Януковича та організації повторного голосування". А також справу щодо першого президента України Леоніда Кравчука "за організацію незаконного референдуму 1 грудня 1991 р. з метою повалення конституційного ладу і відділення УРСР від СРСР в порушення Конституції і законів СРСР".
"Чи є межа маразматичному цинізму?", - обурився Зоря.
Нагадаємо, 18 червня в ГБР підтвердили наявність кримінального провадження стосовно Порошенка "за розпалювання релігійної ворожнечі при створенні ПЦУ". Справу було зареєстровано СБУ ще в листопаді 2019 року, потім його передали в ГБР.
Нагадаємо, в грудні 2018 року відбувся об'єднавчий церковний Собор, на якому ліквідували УПЦ КП, створили ПЦУ та обрали її предстоятелем митрополита Епіфанія, який на той момент був намісником предстоятеля УПЦ КП Філарета. Під час Собору до складу новоствореної церкви увійшли Українська православна церква Київського патріархату, Українська автокефальна православна церква та окремі єпископи УПЦ Московського патріархату. Тоді ж Філарет підписав постанову про ліквідацію УПЦ КП.
Однак 14 травня 2019 почесний патріарх Філарет заявив, що Київський патріархат продовжує існувати, а він сам залишається чинним патріархом.
У свою чергу на засіданні Синоду Православна церква України 24 травня висловила повну підтримку предстоятелю, митрополиту Епіфанію.
29 травня предстоятель ПЦУ видав указ, згідно з яким документи від імені релігійного об'єднання "Українська православна церква Київського патріархату", видані після 30 січня 2019 року, є недійсними. А згодом синод підпорядкував ПЦУ всі парафії та монастирі Київського патріархату.
Детальніше про "гру" Філарета читайте в статті Катерини Щоткіної "Святійші недуги" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".