UA / RU
Підтримати ZN.ua

Не про народовладдя: відомий соціолог оцінив проєкт закону про всеукраїнський референдум

Референдум не має бути інструментом легітимізації заздалегідь ухвалених рішень.

Директор Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) Володимир Паніотто вважає, що Україні, як і будь-якій іншій країні, потрібен закон про референдум. Однак важливо, щоб референдум дозволяв дізнатися думку людей, а не був інструментом легітимізації ухвалених рішень.

«Проблема в тому, що досі все референдуми і сам закон про референдум були націлені не для того, щоб дізнатися думку людей. А для того, щоб легітимізувати те, що потім можна буде протягувати в обхід парламенту », - зазначив він в інтерв'ю «РБК-Україна».

На думку соціолога, ухвалений у першому читанні президентський законопроєкт «Про народовладдя через всеукраїнський референдум» - не про народовладдя, оскільки влада зможе отримати будь-який результат, який вона захоче.

«Це не закон про народовладдя. У тому вигляді, в якому він зараз є, це закон про маніпулювання громадською думкою. Сам закон про референдум потрібен, але він має бути коректним», - зазначив Паніотто.

Читайте також: Стефанчук розповів, коли Рада повернеться до президентського законопроєкту про всеукраїнський референдум

Президентський законопроект «Про народовладдя через всеукраїнський референдум» Верховна Рада прийняла в першому читанні 18 червня 2020-го. У проєкті закону йдеться, що на всеукраїнський референдум можуть виноситись чотири питання. Також в документі прописано, які питання не можна виносити на референдум.

Відзначимо, в 2018 році Конституційний суд України визнав таким, що не відповідає Основному закону, прийнятий за часів Віктора Януковича закон «Про всеукраїнський референдум». Керуючись ним, про свою «незалежність» заявили проросійські квазіреспубліки «Л-ДНР» на сході України.