UA / RU
Підтримати ZN.ua

Будівельна реформа: контакти забудовників і чиновників будуть мінімальними – Чернишов

Такий підхід дозволить уникнути корупції при отриманні дозволів на будівництво та при введенні об'єкта в експлуатацію.

Україна друге десятиліття поспіль активно реформує і дерегулює будівельну сферу, але результат цієї діяльності пересічні українці не бачать. Нещодавно в парламенті зареєстрували два законопроєкти, щодо реформи ДАБІ. Чи буде нова спроба реформи успішною, редакторці відділу політики ZN.UA Інні Ведерніковій розповів міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов.

Ключовим законопроєктом реформи має стати №5655 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності», зареєстрований в парламенті 11 червня. Документ пропонує посилення відповідальності за підготовку проєктної документації і її експертизи.

Про що йдеться? З одного боку, має бути доволі суттєва лібералізація процесу дозволів і оформлення будівництва. З іншого, повний перехід в цифру в рамках взаємодії забудовника з дозвільними процесами. Буде розширено повноваження органів місцевого самоврядування по контролюють за перебігом будівництва. Плюс - введено адмін- і кримінальну відповідальність - зокрема і фізичних осіб - за правопорушення в цій сфері (законопроєкт готується - ред.).

Все, що відбувається на будівельному ринку України, укладається в квадрат «забудовник (інвестує в громади), покупець (купує житло, інвестуючи в будівництво), місцева влада (дає дозволи) і держава (контролює дотримання правил гри)». Саме з ним і належить працювати реформаторам.

Завдання-мінімум на сьогодні, за словами Чернишова, подвоїти обсяг інвестицій у сферу, що створює робочі місця і тягне за собою десятки інших галузей.

Що при цьому турбує забудовника? Забудовник скаржиться на корупцію при отриманні дозволів на будівництво та при введенні об'єкта в експлуатацію.

Як боротися? Фахівці робочої групи на платформі міністерства бачать два способи.

По-перше, реєстрація права на початок будівництва, що передбачає зведення до мінімуму контакту забудовника і чиновників.

«Забудовник, який має документи на землю і відповідну проєктну документацію, за замовчуванням має право починати будівництво. Про що він інформує державу, вносячи відповідний декларативний запис до Єдиної державної системи в сфері будівництва (ЄДССБ) », - пояснює Чернишов.

Після цього контролюючий орган моніторить дотримання забудовником задекларованих параметрів об'єкта. Зареєструвати все що завгодно забудовник не зможе: система не прийме неправомірні документи, якщо інформація в них не відповідає існуючій в реєстрах.

«Фактично ми прийдемо до декларативного способу початку будівництва», - додає міністр.

По-друге, введення об'єкта в експлуатацію за наявності кваліфікованих електронних підписів усіх учасників будівництва: архітектора проєкту, підрядника, замовника, представника контролюючого органу та інших, хто тим самим підтверджує, що об'єкт збудовано відповідно до погодженої проєктної документації.

«Зв'язок між ДАБІ та забудовником взагалі припиняється. Реєстрація відбуватиметься автоматично», - наголошує Чернишов.

Читайте також: Громадяни — джерело фінансів і живий щит незаконного будівництва — експерт

Про те, чому українські міста забудовуються хаотично і неякісно, забезпечуючи надприбутки забудовникам і маржу корумпованим чиновникам, читайте в другій частині інтерв'ю Інни Ведернікової з Олексієм Чернишовим. Перша частина інтерв'ю доступна за посиланням.