UA / RU
Підтримати ZN.ua

Будапешт передав Києву список із одинадцяти питань, щодо яких вимагає змін

Відповіді на них мали передати до сьогодні.

Під час зустрічі міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби та голови офісу президента Андрія Єрмака із  главою МЗС Угорщини Петером Сійярто в Ужгороді угорці передали українській стороні список із 11 питань, які вони вимагають виконати для стабілізації відносин.

Як пише оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у своєму матеріалі «Вікно ще відчинене: чи вдасться Україні поліпшити відносини з Орбаном?» список, серед іншого, містить такі прохання:

  1. забезпечити на законодавчому рівні відсутність можливості одноосібного права директорів шкіл змінювати рішення щодо викладання певних предметів українською/угорською мовою.
  2. забезпечити використання угорської мови в усьому освітньому процесі, а також у процесі створення іміджу закладу (реклама, вебсайт тощо).
  3. відновити на законодавчому рівні статус функціонування «шкіл національної меншини» з навчанням угорською мовою.
  4. забезпечити право вибору мови навчання для вишів і закладів професійно-технічної освіти, зокрема приватних.
  5. роз’яснити законодавство України про визначення територіальної одиниці, де може застосовуватися право використання угорської мови.
  6. забезпечити право використання мови нацменшин у громадському житті.
  7. відновити право на існування культурних автономій угорської національної меншини.

Читайте також: Кулеба прокоментував заяви угорського політика про територіальні претензії на Закарпаття: "Обламаєте зуби об Україну"

«Загалом багато пунктів Київ уже виконав. Деякі просто потребують роз’яснення або додаткового рішення на рівні підзаконних актів. Зокрема питання щодо методології використання мови нацменшин у місцях їх компактного проживання або щодо існування культурних автономій. Та чи захочуть у Будапешті почути наші аргументи? Наприклад, права, зафіксовані в законі про нацменшини, повністю відповідають культурній автономії», - зазначає Кравченко.

Він додає, що Будапешт хоче вирішити проблему угорської меншини на власних умовах, тому постійно говорить про «повернення прав угорців, які вони мали до 2015 року».