Президент РФ Владімір Путін заявив, що будь-які спроби інших країн закрити небо над Україною Росія розглядатиме як участь у військових діях.
Виступаючи на зустрічі з жінками льотного складу російських авіакомпаній, Путін відкрито погрожував Заходу, який, на думку самого російського президента, «загрожує Росії»: «Наслідки конфлікту Росії та НАТО, якби він стався, всім зрозумілі», - стверджував він.
«Оголошенням війни» російський лідер вважає і жорсткі антиросійські санкції, введені у відповідь на вторгнення РФ в Україну 24 лютого. «Санкції проти Росії схожі на оголошення війни, але до цього поки не дійшло», - заявив Путін.
Говорячи про наказ перевести в режим бойового чергування підрозділи, що мають на озброєнні ядерні ракети, Путін заявив, що це було зроблено «у відповідь на заяви міністра закордонних справ Великої Ббританії» Бориса Джонсона.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну британський прем'єр зайняв жорстку антиросійську позицію, пообіцявши Путіну та його найближчому оточенню сильний удар у відповідь.
Аргументуючи початок війни, Путін повторив пропагандистські тези про «необхідність захисту Донбасу, денацифікації України та зниження загроз з боку НАТО».
«Якби Росія обмежила військову операцію лише Донбасом, то українські сили постійно отримували б ресурси. Рішення не обмежувати спецоперацію (російський евфемізм для війни проти України – ред.) лише територією Донбасу є абсолютно правильним», - заявив він.
За словами Путіна, жоден солдат-строковик участі в нападі не бере. Але брехня російського лідера легко спростовується численними доказами, зібраними українськими військовими, та свідченнями захоплених у полон російських військових.
«Жоден призовник не бере участі в операції ЗС РФ в Україні. Влада РФ не планує задіяти в операції в Україні резервістів, які призиваються на збори», - заявив він.
Російський лідер знову висловив готовність йти до кінця і впевненість у тому, що «армія РФ вирішить всі завдання, що стоять перед нею в Україні». Масштабні військові антивоєнні протести у самій Росії Путін назвав «спробами розкачати російське суспільство».
Україна від початку повномасштабного вторгнення РФ до нашої країни закликає США та НАТО закрити небо над нашою країною. Це завадить російській армії завдавати ракетних ударів по українських містах і проводити висадку десанту.
Напередодні НАТО обговорило можливість участі Альянсу у російсько-українській війні, зокрема, забезпечення безпольотної зони. Та за результатом переговорів Альянс знову відмовився закрити небо над Україною. 3 березня речниця Білого дому Джен Псакі підтвердила: Вашингтон не вводитиме безпольотну зону над Україною.
Головним аргументом противників такого кроку є високий ризик конфронтації з Росією, що загрожує розпочати «ядерну Третю світову війну». Похитнути його поки що не вдалося навіть атаці російських військових на Запорізьку АЕС в Енергодарі. Проте Україна послідовно лобіює закриття неба. Петиція до НАТО вже набрала необхідний для розгляду мільйон голосів. Україна не очікує і не хоче, щоб війська НАТО воювали в нашій війні.
Більше про те, чому Захід мусить закрити небо над Україною, читайте у перекладі статті ексміністра оборони України Анатолія Гриценка для The Economist. Яким буде світ після російсько-української війни, пояснює Сергій Корсунський у статті «Кінець геополітики: про історичну місію України» у ZN.UA.