UA / RU
Підтримати ZN.ua

Британський прем'єр Стармер розпочав довгий шлях до перезавантаження відносин з ЄС після Brexit — Bloomberg

Хоча сторони прагнуть скористатися імпульсом перезавантаження, вони мають різні пріоритети, а це означає, що попереду можуть бути ще складніші переговори.

Поїздка прем'єр-міністра Британії Кіра Стармера до Брюсселя в середу, 2 жовтня, стане його першим реальним кроком у перезавантаженні відносин Лондона з ЄС після Brexit — процес, який, імовірно, займе місяці, якщо не роки, пише Bloomberg.

Читайте також: Велика Британія планує розробку аналогу української ракети "Паляниця" – ЗМІ

Стармер проведе зустріч у бельгійській столиці з главою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн. Він прагне якнайшвидше отримати уявлення про життєздатність своїх планів.

Лейбористи, які перебувають при владі в Британії вперше з 2010 року, хочуть виправити шкоду, завдану зв'язкам Лондона з ЄС, спричинену багаторічними суперечливими переговорами щодо Brexit. За словами людей, знайомих із цим питанням, Британія і ЄС прагнуть провести свій перший двосторонній саміт наступного року.

У межах зближення міністр закордонних справ Британії Девід Леммі, ймовірно, візьме участь у зустрічі глава МЗС країн ЄС цього місяця.

Однак, хоча ЄС і Велика Британія прагнуть скористатися перезавантаженням, вони мають різні пріоритети, — а це означає, що попереду на сторони чекають ще складніші переговори.

Стармер хоче тіснішої співпраці у сфері оборони, послаблення перевірок продуктів харчування та взаємного визнання професійних кваліфікацій. Велика Британія також чітко дала зрозуміти, що раніше встановлені межі щодо неприєднання до єдиного ринку та митного союзу залишаються незмінними.

ЄС хоче, щоб будь-які нові домовленості ґрунтувалися на повній імплементації угод, які вже були підписані після Brexit. Євросоюз прагне, зокрема, укласти пакт про мобільність молоді, енергетичну співпрацю й гарантії щодо дотримання прав громадян, а також щодо рибальства. Німеччина і Франція закликали до укладення загальноблокової угоди щодо міграції, і хоча Стармер зважав на цю перспективу в минулому, зараз його уряд розглядає можливість двосторонніх угод з Францією та Італією.

Дипломати ЄС кажуть, що пропозиції Британії щодо угод у сфері безпеки та ветеринарії здійсненні, але в приватному порядку вони висловлюють розчарованість відсутністю деталей, а деякі держави-члени закликають Союз бути обережним в укладанні нових угод із Лондоном.

Європейські дипломати також розчаровані тим, що Стармер відхилив пропозицію дозволити жителям країн ЄС і Великої Британії віком від 18 до 30 років залишатися в країні призначення протягом чотирьох років.

Хоча минулого тижня Стармер заявив журналістам, що Британія не має планів щодо такої угоди, уряд Лондона готовий обговорити цю ідею в межах ширших переговорів.

Британські чиновники очікують, що офіційні переговори розпочнуться в грудні або січні. Дипломати як Великої Британії, так і ЄС вважають, що 2025 рік є вирішальним для укладення цих угод, і попереджають, що імпульс від перезавантаження за нового уряду Британії ризикує згаснути після цього терміну.

Цього тижня Стармер також може порушити питання про нову систему обміну біометричними даними ЄС, яка може спричинити затримки на кордонах, коли почне діяти в листопаді. 

Читайте також: Джонсон: Макрон хотів покарати Британію за вихід з ЄС

Раніше Стармер назвав оборону, безпеку кордонів і торгівлю — сферами, в яких він сподівається на покращення відносин Лондона з ЄС.

Після перемоги на виборах у липні лейбористський прем'єр Стармер провів кілька зустрічей з провідними європейськими політиками, такими як президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Німеччини Олаф Шольц.