UA / RU
Підтримати ZN.ua

Боротьба за Ужгород буде гарячою: кандидати в мери Андріїв і Щадей йдуть ніс у ніс

Столиця Закарпаття - один з найбільш вдалих передвиборних кейсів «Слуги Народу».

На Ужгород чекає ротація. Старі господарі - Віктор Балога і Михайло Ланьо - слабшають, їх давні конкуренти та уламки , підігравши партії влади, стануть сильнішими. І це, мабуть, один з найбільш вдалих передвиборних кейсів «Слуги народу».

Мера Ужгорода Богдана Андріїва, який давно порвав із «Відродженням», знову веде в бій колишній народний депутат Михайло Ланьо. Цього разу рук об руку з «Батьківщиною».

На виборах 2015 року Андріїв пройшов від партії «Відродження», де були майже всі його колишні колеги по «Партії регіонів», від якої він був обраний в 2010-му.

«Особливу пікантність в місцеві перегони додає наявність одразу трьох Андріївих у списку кандидатів. Це сам чинний мер, Богдан Євстафійович, пенсіонер з Мукачева Іван Михайлович і легіонер з Івано-Франківщини Андріїв Богдан Ярославович, який до 24 вересня був Павлом Ярославовичем Слободяном. Усі троє - самовисуванці », - пишуть місцеві медіа.

Основний конкурент мера Ужгорода Богдана Андріїва - головний революціонер і опозиціонер міста, а тепер уже і «слуга народу» Віктор Щадей. І вони з Андрєєвим (31%) йдуть ніс у ніс.

Майданівське минуле і постійна опозиція чинному меру - візитна картка колишнього секретаря міськради Ужгорода. Ставленика «СН» і парламентської групи «Довіра» Андрія Веревського підтримують 32% городян.

Прагматичне рішення Щадея скористатися ресурсом партії влади частина місцевого патріотичного середовища не схвалила. Закинувши йому не лише зраду ідеалів, але і нового радника голови СБУ Івана Баканова. Полковник Герасименко, який колись виконував роль підручного Балоги, тепер консультує соратника президента Зеленського.

Від «Опозиційної платформи-За життя» висунули сина ексмера Ужгорода Андрія Погорєлова (2010-2015). З незначним запасом у 2%.

Можна було б припустити, що основного конкурента Андріїву (Ланьо) виставить Віктор Балога. Однак Балога цього разу не має власного вагомого кандидата на посаду мера Ужгорода. І вже чи то купивши франшизу, то чи продавши свою «сітку» групі Палиці-Коломойського, депутат Балога тривалий час вів переговори про те, щоб очолити список «За майбутнє» в обласну раду.

Однак, проєкт на цьому етапі в Закарпатті непрохідний. У складність відносин між Зеленським і Коломойським тут не повірили (милі посваряться - краще помиряться), тому асоціюють «За майбутнє» з владою. Список у результаті очолив Олександр Ледіда.

Але паралельно Балога піклується про своє майбутнє. Втім, якщо Тимошенко поповнює рахунок, приторговуючи франшизами, то Балога активно розкручує новий сімейний проєкт. У «Команді Андрія Балоги» за лідера - чинний мер Мукачева та син Віктора Балоги Андрій, який знову йде в мери Мукачева. Однак у цій команді знайшовся претендент і на Ужгород - доктор Віктор Пєтров. Постріл на перспективу.

«За рідне Закарпаття» (проєкт розвивають закарпатські представники «Довіри» Роберт Горват і Василь Петьовка) не поставила навіть технічного кандидата в мери і обмежилася мовчазною підтримкою Щадея.

Ексмер Сергій Ратушняк пішов самовисуванцем. Зі своїми 3% підтримки - в нікуди.

Закарпатський осередок «Європейської Солідарності» нещодадавно очолила депутатка Іванна Климпуш-Цинцадзе. Однак якихось особливих рухів партія в Ужгороді так і не зробила, кандидата в мери «ЄС» не висунула.

Але навіть за такого пасивного розкладу в ЄС 14%. І вона - друга після «Слуги Народу» (18%). На третьому місці - «За рідне Закарпаття» з рейтингом у 13%, на четвертому - «ОПЗЖ» (7%).

У спину лідерам дихають «Батьківщина» (6%), «Партія Альтернатива» (5%), «Голос» та «Сила і честь» (по 4%).

У «Партії Шарія» 3% підтримки ужгородців, у «Команди Андрія Балоги», «Самопомочі», «Радикальної партії Олега Ляшка», «Української стратегії Гройсмана» і ВО «Свобода» - по 2%. Рейтинг в 1% мають «Громадянська позиція», «Опозиційний блок» і УДАР.

Дві угорські партії - «Партія угорців України» (4%) і «Демократичний союз угорців» (поки що не відзначилася голосами в Ужгороді), борються за мандати в радах усіх рівнів. Зокрема й Ужгорода. Вони йдуть окремо, але потім об'єднаються.

Основний електорат «СН» - молодь від 18 до 29 років (26%) середнього достатку (18% опитаних зізналися, що їм вистачає грошей на повсякденні потреби, але купити одяг вже важко, 17% грошей вистачає «практично на все», крім нерухомості). Жінок серед виборців «слуг» більше (16% проти 13% чоловіків).

«ЄС» традиційно підтримують люди віком від 30 до 39 років (14%) і у віковій групі 50-59 років (16%), при цьому 23% з них зазначили, що майже нічого потребують. Чоловіків в цій електоральній групі більше - 14% проти 10% жінок.

«За рідне Закарпаття» підтримують виборці віком від 30 до 59 років (підтримка у 12-14% відповідно), 19% опитаних фінансово незалежні для того, щоб практично ні в чому собі не відмовляти. 13% виборців - жінки, 9% - чоловіки.

Бій за Закарпаття та його столицю йде гарячий. Але переможуть ті, хто далі та глибше закине «сітку». Причому не лише в електоральне море, але і в чужі політичні проєкти, скупивши франшизи.

Опитування проведене соціологічною компанією Info Sapiens на замовлення Міжнародного республіканського інституту (IRI). Дані збиралися в місті Ужгороді 16-19 вересня 2020 року методом телефонного інтерв'ю (CATI). Розмір вибірки становить n = 600 постійних жителів міста віком від 18 років. Вибірка є репрезентативною. Статистична похибка не перевищує 4%.

*Це дослідження стало можливим завдяки щедрій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Думки, висловлені в цьому документі, належать авторам і не обов'язково відображають погляди USAID або уряду Сполучених Штатів Америки.

Читайте також: Вибори на Закарпатті: в Раду проходять двоє з чотирьох братів Балог

Матеріал «Країна по поличках. УЖГОРОД» публікується в рамках нового проєкту ZN.UA « Країна по поличках », присвяченого місцевим виборам в Україні. Весь проєкт російською буде доступний тут.

Повну версію матеріалу, зверстану у форматі лонгріда, можна подивитися тут.