Очільник Офісу президента України Андрій Богдан намагається отримати контроль над телеканалом "112 Україна", Служба безпеки України вже відкрила кримінальне провадження за заявою ексвласника каналу, повідомляє theБабель із посиланням на джерела у правоохоронних органах.
Із заявою до правоохоронців звернувся колишній номінальний власник телеканалу Андрій Подщіпков, який нещодавно повернувся в Україну.
За часів президентства Петра Порошенка Подщіпков та його бізнеспартнер Віктор Зубрицький, який називає себе засновником і першим власником телеканалу, скаржилися на тиск з боку влади й врешті-решт виїхали з країни. Зубрицькому, зокрема, закидали зв'язок із ексголовою МВС Віталієм Захарченком.
Поки Подщіпков був за кордоном, минулого року канал двічі продали соратникам проросійського політика й очільника політради "Опозиційної платформи-За життя" Віктора Медведчука: у квітні – Едуарду Кацу, у грудні – народному депутату Тарасу Козаку. У червні цього року номінальний власник телеканалу звернувся до новообраного президента Володимира Зеленського.
У своєму відеозверненні Подщіпков наголошував на тому, що є єдиним законним власником каналу, його продаж називав "рейдерським захопленням", і закликав притягнути до кримінальної відповідальності Едуарда Каца, Тараса Козака й Олександра Онищенка, який нібито домовлявся про купівлю каналу від імені Петра Порошенка.
Джерела журналістів у правоохоронних органах та в оточенні колишнього керівництва каналу стверджують, що і за відеозверненням Подщіпкова, і за новим кримінальним провадженням стоїть Андрій Богдан.
"Його мета, нібито, отримати контроль над найрейтинговішим інформаційним каналом країни та вивести його зі сфери впливу Медведчука – близького друга президента РФ Володимира Путіна", - йдеться у матеріалі.
Двоє співрозмовників журналістів розповіли, що цього місяця СБУ на підставі заяви Подщіпкова порушила кримінальне провадження за статтею 206 Кримінального кодексу – протидія законній господарській діяльності.
У межах слідства СБУ просить Генеральну прокуратуру порушити клопотання про арешт майна телеканалу, однак генпрокурор Юрій Луценко, як стверджує джерело в його оточенні, відмовляється. Крім цього, в ГПУ планують передати провадження в МВС, оскільки 206 стаття не належить до підслідності спецслужби.
Нинішній очільник Служби безпеки Іван Баканов відмовився коментувати інформацію щодо "112 Україна", пославшись на таємницю слідства. Отримати відповідь Богдана журналістам також не вдалося: він не прочитав надіслані йому питання.
Генпрокурор Юрій Луценко відповів: "Моя позиція – заарештовувати ЗМІ можна тільки у справі про держзраду або загрозу територіальній цілісності. Все інше – неприйнятно для демократії. Цей принцип я сповідував по відношенню до "1+1", так само дію і тут".
Накласти арешт на майно телеканалу зможе новий генпрокурор, у цьому випадку Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) зможе передати це майно в управління компанії, яка виграє відповідний конкурс, пише "Новое время".
Зазначимо, раніше аналітик Atlantic Council Андерс Аслунд закликав запровадити проти Віктора Медведчука санкції, заборонити йому мати бізнес в Україні та відкрити проти нього справу. За словами Аслунда, "зрадник не повинен мати права володіти телевізійними каналами", а коли в країні війна, "не можна дозволяти ворогові виступати в себе на телебаченні".
Своєю чергою Петро Порошенко заявив, що Медведчук завжди мав певний вплив в Україні, але не під час його президентства. Більше того, колишній голова держави заявив, що той упродовж п'яти років навіть "голову не міг підняти". Щоправда саме за часів президентства Порошенка близький соратник Медведчука став власником двох скандальних телеканалів, а сам політик безперешкодно літав до Росії нібито домовлятися за газопостачання.