UA / RU
Підтримати ZN.ua

Більшість українців сприймають зміну влади під час війни, як ризик втратити державу – опитування

Водночас багато хто вбачає такий ризик і в корупції.

Конституція України забороняє проведення будь-яких виборів під час дії воєнного стану. Водночас більшість громадян переконані, що змінивши владу під час війни ми ризикуємо втратити державу, пише Інна Ведернікова у статті «Із Україною в серці. Чому вибори не розв’яжуть проблем держави, що воює, і який вихід є в президента».

Результати опитування Центру Разумкова, проведеного на замовлення ZN.UA показали, що з твердженням «зміна влади під час війни - це великий ризик втратити державу» погоджуються 63,9% опитаних. Не погоджуються з цим 18,1% опитаних. Ще стільком же українцям важко відповісти на питання.

Водночас 31,6% респондентів вважають, що провести чесні вибори під час війни можливо, але, якщо при цьому скасують «Марафон єдиних новин». Не згодні з такою думкою 45% опитаних. Ще 23,4% – важко відповісти.

Читайте також: Українці пояснили чому не підтримують проведення будь-яких виборів під час війни – дослідження

Крім того, більшість українців – 51,2% – вважають, що позиція влади зараз надмірно представлена в інформаційному просторі України. Не погоджуються з таким твердженням 27,4% опитаних, 21,4% – важко відповісти.

Що стосується самих демократичних цінностей, однією із запорук яких і є вибори, то на думку 74,1% громадян саме за них, а також за безпеку Заходу, воюють українці. Не погоджуються з таким твердженням 12,4% опитаних, ще 13,5% – важко відповісти.

Щоправда, не лише війну та можливе проведення виборів українці вважають небезпечним для існування держави. Зокрема, 84% громадян погоджуються з твердженням, що «Корупція становить небезпеку для існування держави». Не згодні з цим 7,9%, важко відповісти – 8,1%.

Опитування на замовлення ZN.UA проводилося соцслужбою Центру Разумкова з 28 вересня по 4 жовтня 2023 року методом face-to-face у 22 областях України та м. Києві. Опитано 2019 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Читайте також: Українці не хочуть виборів президента і готові продовжити повноваження Зеленського до закінчення війни – дослідження

Як пише Ведернікова, якщо ми не переобираємо парламент і не змінюємо президента, то єдине, що ми можемо змінити, — це виконавча влада. Тому що єдина точка докладання зусиль для ефективних якісних кадрових ротацій, — це уряд. Його слід переформатувати передусім із менеджерського, інтелектуального та професійного погляду. Тобто в нинішніх умовах президент Володимир Зеленський має об’єднати політиків та піти на створення коаліційного уряду.