UA / RU
Підтримати ZN.ua

Більшість країн-учасниць Генасамблеї ООН об’єдналися у засудженні РФ – Associated Press

Навіть Китай та Індія засудили дії Путіна.

Все більше країн долучаються до США у засудженні війни, яку Росія розв’язала проти України, повідомляє Associated Press з посиланням на виступи представників різних країн на 77-й сесії Генеральної асамблеї ООН, яка проходила 19-23 вересня у США.

«Західні офіційні особи неодноразово заявляли, що Росія опинилася в ізоляції після вторгнення в Україну в лютому. Однак донедавна це було здебільшого виданням бажаного за дійсне. Але у вівторок, середу та четвер велика частина міжнародної спільноти виступила проти конфлікту, проявивши рідкісну єдність у часто розколотій Організації Об’єднаних Націй», – йдеться у статті.

Ще минулого тижня китайські та індійські лідери критикували війну на саміті високого рівня в Узбекистані. А потім Генасамблея ООН знехтувала запереченнями Росії та проголосувала за те, щоб президент України Володимир Зеленський був єдиним лідером, який виступав би дистанційно, замість того, щоб вимагати його особистої появи.

Збільшення недовіри до Росії різко прискорилося після того, як у середу президент Владімір Путін оголосив про мобілізацію приблизно 300 тисяч військових, сигналізуючи про малоймовірність швидкого припинення війни в Україні. Путін також припустив, що ядерна зброя може бути варіантом. Це сталося після того, як Росія оголосила про намір провести референдуми в кількох окупованих областях України щодо входження їх до складу Росії. Це пролунало в той самий момент, коли в Нью-Йорку проходила Генеральна Асамблея, яка вважається головною подією глобального дипломатичного календаря.

Численні світові лідери використали свої промови у вівторок і середу, щоб засудити війну Росії. Ця тенденція продовжилася в четвер як в залі засідань, так і в зазвичай глибоко розділеній Раді Безпеки ООН, де один за одним практично всі 15 членів Ради різко критикували Росію – члена Ради – за спричинення вже кількох серйозних глобальних криз.

Очевидна зміна думок дає певну надію Україні та її західним союзникам на те, що посилення ізоляції посилить тиск на Путіна з метою домовитися про мир. Але багато союзників РФ залежать від неї в питаннях енергетичної, продовольчої та військової допомоги та, ймовірно, підтримають Путіна незалежно від того, що станеться в Україні.

«Тим не менш, було вражаюче почути, як такі номінальні друзі Росії, як Китай та Індія, продовжуючи зауваження минулого тижня, говорять про серйозну стурбованість, яку вони мають щодо конфлікту та його впливу на глобальний дефіцит продовольства та енергії, а також про загрози концепціям суверенітету та територіальної цілісності, закріпленої в Статуті ООН», – наголошується у статті АР. 

Аналогічні побоювання висловила Бразилія. Вона разом з Росією, Індією, Китаєм і Південною Африкою формує так званий блок країн БРІКС, який часто уникав або прямо виступав проти західних ініціатив і поглядів на міжнародні відносини.

Лише одна Білорусь висловилася на підтримку Росії, але також закликала до швидкого припинення бойових дій, які вона назвала «трагедією».

«Ми багато чуємо про розбіжності між країнами в Організації об’єднаних націй. Але останнім часом вражає дивовижна єдність між державами-членами, коли справа стосується війни Росії проти України. Лідери країн, що розвиваються та розвинених, великих і малих, Півночі та Півдня, говорили в Генеральній Асамблеї про наслідки війни та необхідність її припинення», – сказав держсекретар США Ентоні Блінкен.

Читайте також: Війна між Україною та РФ має закінчитися на справедливих умовах – Байден на Генасамблеї ООН

Провальним для Росії, зокрема особисто для Путіна, став і Саміт Шанхайської організації співробітництва (ШОС), який відбувся наприкінці минулого тижня в Самарканді. Детальніше про це читайте у статті Сергія Корсунського «Який порядок потрібен Китаю і який безпорядок — Росії».