Президент Сербії Александар Вучич вважає, що його країна «більше не в захваті» від перспективи членства в Європейському Союзі. Про це він заявив під час виступу на дискусійній панелі POLITICO на Всесвітньому економічному форумі в Давосі.
«Ми вже не настільки прагнемо цього, як раніше, у тому сенсі, що Європейський Союз не настільки зацікавлений у нас, як ми вважали», — сказав президент.
Він додав, що налаштований песимістично щодо вступу Сербії в Європейський Союз найближчим часом.
Сербія була визначена як потенційна країна-кандидат на вступ до ЄС у 2003 році, а Белград подав офіційну заявку на членство у 2009 році. Однак переговори про вступ затягнулися, а близькість Сербії до Росії стає дедалі більшою перепоною. ЄС чітко дав зрозуміти, що потенційні члени повинні дотримуватися його лінії щодо зовнішньої політики та санкцій.
Хоча Белград заявив, що підтримує Україну, він, водночас, відмовився накладати санкції на Москву, свого давнього союзника.
Заперечуючи близькість своєї країни до Путіна, Вучич критикував статті, в яких його називали «маріонеткою Путіна» і звинувачував ЗМІ в «брутальній брехні».
Вучич заявив, що погоджується з тим, що окуповані Росією території Криму та Донбасу є частиною України і додав, що Сербія віддана територіальної цілісності держав-членів ООН більше, «ніж багато інших».
Однак президент ухилився від запитання про те, чи вважає Путіна військовим злочинцем, і натомість критикував учасників Давосу за те, що вони назвали російського лідера «божевільним». На думку Вучича, це не відповідає дійсності.
Незважаючи на сумні перспективи щодо членства в ЄС, Вучич назвав Європейську політичну спільноту — створений у 2022 році після російського вторгнення в Україну міжурядовий форум — «важливим кроком» і похвалив за цю ідею президента Франції Емманюеля Макрона.
Як повідомлялось, на думку президента Північної Македонії Стево Пендаровського, Росія може підірвати Західні Балкани, щоб відвернути увагу від України.