UA / RU
Підтримати ZN.ua

Байден, боягузливі наміри Путіна та гарантії безпеки: підсумки саміту НАТО від Reuters

Джо Байден звинуватив Путіна в «захланності до землі та влади» наприкінці саміту НАТО в середу, де Київ отримав нові гарантії безпеки, які, як йдеться в статті ZN, є спробою зробити з України «другий Ізраїль».  Члени військового блоку запропонували перспективу довгострокового захисту через день після того, як президент Володимир Зеленський назвав «абсурдом» відмову надати запрошення або графік вступу, пише Reuters

Україна наполягає на швидкому членстві, борючись із російським вторгненням, у результаті якого загинули десятки тисяч людей і мільйони були змушені стати біженцями.

Натомість декларація групи G7 найбільш промислово розвинутих країн світу започаткувала рамки для двосторонніх переговорів щодо надання військової та фінансової підтримки, обміну розвідданими та обіцянки негайних кроків, якщо Росія знову нападе.

Читайте також: НАТО намагається замаскувати тріщини після емоційного випаду Зеленського — Bloomberg

«Наша підтримка триватиме довго в майбутньому. Це потужна заява про нашу прихильність Україні», — сказав Байден, будучи разом із Зеленським і лідерами G7, до складу якої входять США, Великобританія, Канада, Франція, Німеччина, Італія та Японія. .

Виступаючи у Вільнюсі, Литва, наприкінці дводенної зустрічі на порозі Росії, Байден сказав, що Путін недооцінив Альянс.

«НАТО є сильнішим, енергійнішим і так, більш об’єднаним, ніж будь-коли у своїй історії. Справді, більш життєво важливим для нашого спільного майбутнього. Це не сталося випадково. Це не було неминучим», – сказав Байден.

«Коли Путін і його боягузлива жага землі та влади розв’язали жорстоку війну проти України, він готовий був битися об заклад, що НАТО розпадеться... Але він думав неправильно».

Читайте також: FT: У Кремлі тепер сидить «колективний Путін»

Змирившись із розчаруванням через відсутність графіка щодо членства України в НАТО, Зеленський привітав «практичну та безпрецедентну підтримку України» з боку НАТО та сказав, що на саміті Україна отримала «однозначну ясність, що Україна буде в НАТО, як тільки ситуація з безпекою стабілізується. "Простіше кажучи, коли війна закінчиться".

На зустрічі з Зеленським Байден пообіцяв йому, що США роблять усе можливе, щоб задовольнити потреби України, і визнав розчарування Зеленського масштабами та швидкістю підтримки.

Читайте також: Країни Балтії продовжать "бути гучними" задля вступу України до НАТО – Рінкевичс

«Ваша стійкість і рішучість стали зразком для всього світу», — сказав Байден. «Я з нетерпінням чекаю того дня, коли ми проведемо зустріч, щоб відсвяткувати ваше офіційне, офіційне членство в НАТО».

"Для вас погана новина: ми нікуди не підемо. Ви застрягли з нами", - пожартував Байден, викликавши сміх у Зеленського.

Радник США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Байден обговорить із Зеленським питання ракет великої дальності під час їхньої зустрічі.

Згодом у розмові з журналістами Байден сказав: «Зеленський зараз розуміє одну річ: чи буде він зараз у НАТО (чи ні), це не має значення», доки він виконує зобов’язання, які були взяті на саміті. — Зараз він не хвилюється про це.

Зеленський сказав Байдену, що хоче подякувати «всім американцям» за мільярди доларів допомоги, яку отримала його країна.

Британський міністр оборони Бен Уоллес зазначив, що він сказав Україні, що її міжнародні союзники «не Amazon», і Києву потрібно висловити вдячність за пожертвування зброї, щоб переконати західних політиків давати більше.

Зеленський відповів: «Ми завжди були вдячні Великій Британії, прем’єр-міністрам і міністру оборони за те, що люди нас завжди підтримують».

Читайте також: В суперечці Зеленського з Воллесом Сунак став на бік України

Британія, Франція, Німеччина та США тижнями вели переговори з Києвом щодо широких міжнародних рамок підтримки, що охоплюють сучасне передове військове обладнання, таке як винищувачі, навчання, обмін розвідданими та кіберзахист.

Натомість Україна пообіцяла б покращити управління, включно з судовими та економічними реформами та підвищенням прозорості.

У середу також відбулося перше засідання нової Ради Україна-НАТО, формат якого покликаний зміцнити співпрацю між Києвом і 31 країною альянсу.