UA / RU
Підтримати ZN.ua

Австралія розчарована видачею Цемаха Росії

Уряд Австралії просило Україну не видавати фігуранта справи MH17 в РФ, де він буде недоступним для правосуддя.

Австралія розчарована тим, що Україна видала бойовика терористичного угруповання "ДНР" Володимира Цемаха Росії, так як після цього він буде фактично недоступнішим для слідства. У заяві МЗС Австралії, поширеній 8 серпня, висловлюється побоювання, що включення Цемаха до списку на обмін ускладнить здійснення правосуддя у справі про катастрофу MH17.

Міністр закордонних справ Маріса Пейн повідомила, що уряд Австралії просив Україну забезпечити доступ Об'єднаної слідчої групи, в тому числі офіцерів австралійської поліції, до Цемаха. Канберра також висловлювала стурбованість у зв'язку з можливістю включення ключового фігуранта справи MH17 до списку для обміну.

"Ми визнаємо, що Україна зіткнулася з величезним тиском з боку Російської Федерації, щоб вона включив Цемаха до цього обміну. Однак забезпечити правосуддя над Цемахом буде складніше, якщо він знаходиться в Росії. Це буде особливим розчаровунням для сімей жертв. Уряд Австралії вітає підтвердження від прокурора Нідерландів, що звільнення Цемаха не вплине на початок судового переслідування чотирьох окремих підозрюваних у нідерландському суді в березні 2020 року", - йдеться в заяві.

19 червня Міжнародна слідча група назвала імена чотирьох осіб, причетних до катастрофи літака Boeing 777 рейсу MH17: росіяни Сергій Дубінський ("Хмурий"), Олег Пулатов ("Гюрза"), Ігор Гіркін ("Стрєлков") і українець Леонід Харченко ("Кріт"). Судовий процес у справі може розпочатися вже навесні наступного року.

СБУ оголосила підозру фігурантам справи у скоєнні злочину - "терористичного акту, що призвів до загибелі людини".

17 липня 2014 року над містом Шахтарськ Донецької області з екранів радарів зник "Боїнг-777", що належав "Малайзійським авіалініям" і здійснював рейс МН17 за маршрутом Амстердам – Куала-Лумпур. У катастрофі загинули екіпаж і пасажири літака – усі 298 осіб, зокрема 80 дітей.

Майже через чотири роки, у травні 2018-го, Міжнародна слідча група (JIT) на пресконференції у Гаазі продемонструвала уламки ракети, якою збили літак. Комплекс "Бук", з якого було випущено ракету, належав 53-й зенітній ракетній бригаді ППО, що базується в Курську.

Володимира Цемаха, екс-начальника протиповітряної оборони "Слов'янської бригади "ДНР", вивезли з окупованої території українські спецслужби. 29 червня його заарештували на 60 діб, але 5 вересня звільнили з-під варти під особисте зобов'язання. А 7 вересня Цемаха видали Росії в рамках обміну "35 до 35".

Прокуратура Нідерландів і ряд депутатів Європейського парламенту просили Україну не обмінювати Цемаха на українських в'язнів Кремля. Однак, перед видачею нидерландські слідчі все ж допитали підозрюваного.

Докладніше читайте в спецтемі DT.UA "Повернення бранців Кремля додому", а також у матеріалі Володимира Кравченка "За будь-яку ціну?".