UA / RU
Підтримати ZN.ua

Atlantic Council: Обмін вартий своєї ціни

Ціною обміну став Володимир Цемах, якого захопили українські правоохоронці під час спецоперації на непідконтрольній Києву території Донбасу.

У суботу, 7 вересня, два літаки одночасно вилетіли з Києва і Москви назустріч один одному. Як у дитячій математичній задачі. Але це була не гра. У літаках були справжні люди. 35 українців – політичних ув'язнених, які отримали в Росії тюремні вироки від 6 до 22,5 років, і військовополонених – летіли в одну сторону. 35 осіб, затриманих в Україні за підозрою у вчиненні злочинів, перебували на іншому літаку, пише випусковий редактор DT.UA Олександр Хребет для Atlantic Council.

Вперше з грудня 2017 року Росія і Україна обмінялися ув'язненими.

Російський президент Володимир Путін вперше прокоментував обмін у четвер, 5 вересня. Він сказав, що переговори перебувають на фінальній стадії, що стало знаком того, що обмін, нарешті, відбудеться.

Після того, як 30 серпня обмін зірвався, з'явилася інформація про те, що угода не відбулася, тому що Росія хотіла включити в список потенційного підозрюваного і ключового свідка у справі рейсу MH-17, який збили в небі над Донбасом в 2014. Тоді загинули 298 громадян десяти країн.

Ціною обміну став Володимир Цемах, якого захопили українські правоохоронці під час спецоперації на непідконтрольної Києву території Донбасу в кінці червня. Під час цієї спецоперації загинув український розвідник, Олександр Колодяжний - кіборг, який вивісив український прапор над будівлею Донецького міжнародного аеропорту.

Цемах все-таки був включений в список на обмін, і на спеціальному літаку відправлений у Москву. Нідерландські прокурори просили владу в Києві не видавати Цемаха Росії, поки вони не допитають його у справі MH17. Про це попросили близько 40 європейських депутатів, які написали відкритий лист українському президенту. Зеленський після обміну повідомив, що Цемаха неодноразово допитали. Але не сказав, хто саме допитував. Генеральна прокуратура України засекретила інформацію про допит Цемаха, але ані спростувала, ані підтвердила інформацію про те, що його допитали слідчі з Нідерландів.

Однак включення Цемаха в список на обмін було дуже важливим для самої України. Критики Зеленського в Україні говорили, що Цемаха міняти не можна. Сам Зеленський мовчки прийняв таку критику. Своєю позицією і тихими переговорами, які не були анонсовані, президент Зеленський вибрав єдине вірне рішення. Без Цемаха політв'язні і військовополонені все ще були б у Росії, і Кремль міг би посилити тиск на Україну в його неповторному стилі. З агресією.

Якщо Цемах дійсно важливий фігурант справи за MH17, немає жодної гарантії, що він скаже правду або взагалі заговорить. Підозрювані у скоєнні жахливих злочинів найчастіше мовчать або намагаються виправдати себе на суді. Таке вже траплялося під час Міжнародного трибуналу по колишній Югославії.

Тим не менш, слідчі допитали Цемаха. Українські, голландські, або взагалі обидві сторони. Вони отримали всю інформацію, яку змогли. Якщо взагалі Цемах заговорив. Крім того, немає підстав вважати, що суд у справі MH17 коли-небудь відбудеться. Голландська влада вважає, що Росія співпрацюватиме, хоча Москва не проявляє жодних ознак згоди. Вимога Путіна включити Цемаха в список на обмін є ще одним підтвердженням позиції Кремля.

За більш ніж сто днів президентства Зеленського його зовнішньополітична стратегія ледь помітна. В цьому є сенс. Політичний новачок боїться зробити помилку, яку гостро сприймуть в Україні і можуть розцінити як слабкість за кордоном, особливо за кремлівськими стінами. Тому Зеленський та його команда не розкривають всі свої карти. Замість цього вони намагаються крок за кроком досягти своїх зовнішньополітичних цілей.

В аеропорту "Бориспіль", де в повітрі витала ейфорія, Зеленський розповів про те, що переговори з Путіним про обмін розпочалися 7 серпня. Президенту-новачкові без досвіду переговорів на високому рівні вдалося протягом місяця домовитися з людиною, який керує найбільшою країною в світі протягом останніх 20 років. У переговорах з Путіним Зеленський виразно досяг успіху. І це його друга перемога з тих пір, як він вступив на посаду. Першою було скасування депутатської недоторканності.

Дипломатична стратегія Зеленського стане більш доступною для огляду, коли його дипломатична команда буде повністю укомплектована. Весь світ у суботу спостерігав за його першими кроками в цьому напрямку на бетоні аеропорту "Бориспіль", і цей успіх також може надати новому президенту більше впевненості.

Одразу ж після того, як звільнені українці возз'єдналися зі своїми близькими, Зеленський повідомив, що закінчився перший етап із досягненню миру в Донбасі. Він додав, що вони з командою "знають, що робити далі".

Але залишається відкритим інше питання. Наскільки Кремль, який досі не визнав своєї участі в конфлікті, готовий до припинення вогню в Донбасі? Але східна Україна – це лиша одна частина конфлікту. Є також Крим, де фактичними заручниками Кремля вже шостий рік залишаються сотні тисяч українців, резюмує Хребет.