Ідеально відповідне місце проведення другого щорічного "Ukrainian ID: Міжнародного економіко-гуманітарного форуму" в Каневі було помилкою. Колишній директор "Мистецького Арсеналу" Наталія Заболотна організувала конференцію в двох годинах їзди на південь від столиці. Замість того, щоб запрошувати зануд, які бубонять про базову угоду зі своїми колегами, Заболотна і її команда ретельно зібрали спікерів, пише Мелінда Херінг для Atlantic Council.
Остання група за гендерної різноманітності була найбільш жвавою і, можливо, найбільш важливою.
Україна щойно обрала нового президента. У день інавгурації новий президент опублікував фотографію його команди, що спускається по червоній доріжці. Фотографія енергійна, але вона також дивно чоловіча. В його оточенні немає жінок. Можна вважати це помилкою новачка. Однак з тих пір Володимир Зеленський не призначав жінок ні на одну з ключових посад. Під час своєї поїздки в Париж Зеленський по дурості назвав українських жінок "нашим брендом".
Це не має особливого сенсу. Зеленський повинен знати краще. Його дружина Олена - професійний письменник. Журналісти, які брали в нього інтерв'ю, називають її розумною, переконливою, скромною і доброю.
Ці ретроградні погляди не мають сенсу в країні, де жінки повинні робити все, в тому числі виховувати дітей, професійно працювати, піклуватися про дім, піклуватися про сімейних відносинах і контролювати фінанси, зберігаючи при цьому свою фізичну форму.
В Каневі шість украінок і двоє чоловіків-дипломатів проаналізували проблему та обговорили подальші кроки. Президентка Ukrainian Legal Group Ірина Паліашвілі експертно модерувала дискусію.
Суспільство, як і раніше сліпо до значення жінок, сказала Сніжана Єгорова, лідерка громадської організації "ГородС", яка лобіює права жінок і дітей. Вона мати п'ятьох дітей.
"Навіть якщо у нас є Wi-Fi і високі технології, українське суспільство досить глухе і закрите в питаннях гендерної ідентичності", - сказала вона. "Якщо у нас такі сильні жінки, чому чоловіки управляють усім?"
Риторичне питання Єгорової було вагомим, але не зовсім правильним. Рекордна кількість жінок увійде до наступного парламенту України восени. 87 жінок обрали в парламент 21 червня, що означає, що вони будуть становити майже 20 відсотків від складу Ради.
Директорка SIC Group Ukraine Одарченко Катерина сказала, що проблема не в пропозиції. Жінки хочуть балотуватися на посади, але політика сприймається як брудна, і жінки не хочуть йти туди, сказала Одарченко.
Деякі учасники дискусії звинувачували чоловіків, у той час як інші говорили, що жінки і ЗМІ винні у відсутності гендерної різноманітності в політиці і бізнесі.
Засновниця Інституту цифрової трансформації і партнерка DTC Consulting Company Надія Васильєва вказала на кілька окремих кроків, які можуть зробити компанії для забезпечення широкого розмаїття. Вона закликала компанії використовувати стандартні питання на співбесіді і приховувати імена при розгляді резюме. Але культурна проблема все ще існує, сказала Васильєва.
Васильєва сказала, що на ЗМІ також лежить певна вина. За її словами, замість того, щоб серйозно ставитися до жінок як до професіоналів, медіа оцінює їх волосся і особисте життя.
Більшість учасників дискусії погодилися з тим, що квоти можуть допомогти.
"Добровільне дотримання квот не працює. Нам потрібні законодавчі заходи", - сказала Паліашвілі. Паліашвілі сказала Херінг, що раніше вона думала, що якщо буде працювати так само старанно, як і її партнери-чоловіки, вона підніметься на вершину. Тим не менш, вона змінила свою думку у міру просування вгору по кар'єрних сходах і сказала, що за її досвідом чоловіки воліють вибирати чоловіків, навіть якщо є жінка, яка настільки ж компетентна.
Керуюча партнерка юридичної фірми AVG Катерина Власюк сказала, що юридичний прогрес є. Україні нещодавно прийняли два важливих закони: один передбачає кримінальну відповідальність за насильство в сім'ї, а другий змушує чоловіків платити аліменти.
Директор Євразійського центру Atlantic Council колишній посол США в Україні Джон Гербст спробував переосмислити цю проблему. "Я думаю, що гендерне представництво важливо і позитивно завдяки справедливості і розкриття потенціалу суспільства", - сказав він.
Зрештою, учасники дискусії не прийшли до єдиної думки щодо характеру проблеми, але саме обговорення вселило оптимізм. Існують набагато гірші моделі майбутнього української політики, ніж група сильних жінок, які чітко виражають свої думки, шанобливо сперечаються одна з одною про ключові проблеми в суспільстві і способах їх вирішення, резюмує Херінг.