UA / RU
Підтримати ZN.ua

АП вперше взяла участь у судовій справі про факт збройної агресії РФ

До справи долучено матеріали Іловайської трагедії.

В понеділок, 22 лютого, відбулося чергове засідання у судовій справі за заявою правозахисника, керівника проекту "Відкритий Суд" Станіслава Батрина про встановлення факту збройної агресії Російської Федерації проти України. Вперше, у справі участь прийняв представник президента України, повідомив DT.ua Батрин.
Незважаючи на заперечення представника президента, суд задовольнив ряд клопотань Батрина.

Так, за клопотанням заявника залучено 752 аркуші доказів, які були предметом дослідження Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування обставин трагічних подій, що призвели до загибелі та захоплення бійців добровольчих батальйонів, а також Збройних сил України біля міста Іловайськ Донецької області.
Таким чином, сьогодні предметом дослідження і оцінки українського суду стають конкретні дані про регулярні війська РФ, їх дії з підготовки до збройнго вторгнення та захоплення територій, підприємств, установ, організацій, обстріли, вбивства і постійне постачання зброї як до АРК "Крим", так і на схід України. Це підтверджується офіційними відповідями Генштабу ЗСУ, Міноборони, Міністерства внутрішніх справ, СБУ, Антитерористичного центру, органів розвідки та наявні саме у матеріалах розслідування ТСК Верховної Ради України.

Крім того, суд задовольнив клопотання викликати та допитати у якості свідків наступних осіб:

1) Сенченко Андрій Віленович (у період окупації Криму і початку військових дій на Донбасі виконував обов'язки заступника керівника Адміністрації Президента України, займався звільненням заручників, евакуацією сімей українських військовослужбовців і виведенням військової техніки і озброєння з окупованого Криму, а також курував Луганську область. Очолював Тимчасову слідчу комісію Верховної Ради України з розслідування так званої Іловайської трагедії. Особисте майно свідка "націоналізовано" окупаційною владою. У будівлі, що належить на праві особистої власності свідка розміщено один з підрозділів ФСБ РФ по Криму і Севастополю);

2) Верігіна Ірина Костянтинівна
(у момент першого захоплення СБУ в Луганській області була 1-м заступником голови Луганської ОДА, з 10 травня - в. о. голови Луганської ОДА. На території Луганської області організовувала будівництво блокпостів. Під час активних військових дій займалася евакуацією дітей і дорослих, організовувала роботу табору для переселенців, брала участь у відправці рідним тіл вбитих українських військових. Була свідком обстрілу Станиці Луганській з території РФ);

3) Коломійцев Олександр Анатолійович
(заступник командира окремого диверсійно-розвідувального загону "Патріот". Брав участь в боях за Дебальцеве, Чорнухіне, Золоте, Станіцу Луганську, Катеринівку, допомагав в евакуації людей, завозив гуманітарну домогу в звільнений Лисичанськ. У будинку свідка в окупованому Луганську перебував штаб ФСБ РФ);

4) Калачов Олександр Григорович
(у період окупації Криму і початку бойових дій на Донеччині проходив службу у військово-морських силах ЗС України. На початковому етапі окупації Криму перебував з завданням в м. Керч на території 2 окремого батальйону морської піхоти (колишнього 501 окремого батальйону берегової оборони) ВМС ЗС України. У період з 25 березня по 10 квітня 2014 року перебував в полоні ФСБ РФ, утримувався на гауптвахті ЧФ РФ. Свідка катували і двічі вивозили на розстріл. Після звільнення з-під арешту був переданий на материкову частину України в квітні 2014 року;

5) Воронченко Ігор Олександрович (генерал-лейтенант. Під час захоплення Криму перебував в полоні в Севастополі. Після звільнення брав участь в бойових діях на Донбасі. В даний час проходить службу в ГШ ЗС України);

6) Щекун Андрій Степанович (координатор громадянського руху "ЄвроМайдан-Крим", 9 березня 2014 року був захоплений російськими військовими та знаходився в полоні 11 днів. Зазнав тортур, катувань та був поранений. З 20 по 28 березня знаходився в Херсонській та Київській лікарнях).
Також суд задовольнив клопотання про витребування доказів збройної агресії РФ від Міністерства внутрішніх справ України, оскільки на офіційному сайті МВС було розміщено статтю під назвою "МВС має докази участі військових частин РФ у бойових діях на стороні терористів".

До матеріалів справи було долучено документ під назвою "Договор между Российской Федерацией и Республикой Крым о принятии в Российскую Федерацию Республики Крым и образовании в составе Российской Федерации новых субъектов (Москва, 18 марта 2014 г.)", а також документ під назвою "Постановление Конституционного Суда Российской Федерации от 19 марта 2014 г. N 6-П г. Санкт-Петербург "по делу о проверке конституционности не вступившего в силу международного договора между Российской Федерацией и Республикой Крым о принятии в Российскую Федерацию Республики Крым и образовании в составе Российской Федерации новых субъектов".

Суд також погодився зі стороною заявника про необхідність залучення до справи інтерв'ю начальника Генштабу ЗСУ Віктора Муженко, в якому останній зазначив, що Україна не веде боїв з підрозділами регулярних військ РФ.

Кірм того, суд задовольнив клопотання та вирішив долучити до справи копію рішення Суворівського районного суду м. Херсона від 04.09.2015 року (справа № 2о/668/107/15) у справі окремого провадження за заявою громадянки України Андрієвської Г.Д. про встановлення факту, що має юридичне значення – факту вимушеного переселення внаслідок збройної агресії Російської Федерації, а також рішення апеляційного суду Херсонської області від 17 грудня 2015 року, якими було підтверджено такий факт.

Нагадаємо, що правозахисник Станіслав Батрин ще 29 серпня 2014 року звернувся до Шевченківського районного суду з вимогою про встановлення факту збройної агресії проти України.

Участь у даній справі приймають Служба безпеки України, Міністерство оборони України, Міністерство закордонних справ України, Міністерство юстиції України, Генеральна прокуратура України, Антитерористичний центр при СБУ, Посольство Російської Федерації в Україні, президент України в особі Адміністрації.

Раніше суд витребував від ГПУ надати докази злочинів РФ.

Детальніше про юридичні сторони російської агресії проти України читайте у статті Станіслава Батрина в "Дзеркалі тижня. Україна" Війна проти Росії: юридичний фронт.