UA / RU
Підтримати ZN.ua

Активісти "ЧЕСНО" склали рейтинг найбільших донорів "Народного фронту"

Партія витрачає майже все державне фінансування, але заощаджує гроші, що надійшли від приватних осіб.

У перші три місяці поточного року "Народний фронт" отримав майже п'ять мільйонів гривень внесків від фізичних осіб. Найбільшим офіційним донором "НФ" став Арсеній Яценюк, втім, серед донорів партії знайшлися й доволі незвичні, повідомляє громадський рух "ЧЕСНО" за підсумками аналізу фінзвіту політсили.

"Партія витрачає майже все державне фінансування, але заощаджує гроші, що надійшли від приватних осіб. Саме їх можна буде використати під час виборчої кампанії", - йдеться у повідомленні.

Загалом у першому кварталі 2019 року гроші "Народному фронту" переказали 176 осіб. Зокрема:

Колишній прем'єр-міністр України, лідер партії Арсеній Яценюк – 800 тисяч гривень. Його внесок став найбільшим у першому кварталі поточного року. Він також є другим найбільшим офіційним донором політсили за три минулі роки - у листопаді 2018 року Яценюк уже перераховував НФ 100 тисяч гривень.

Більшу суму коштів партії, згідно з її звітами за 2016-2018 роки, давав тільки Андрій Іванчук – 1 мільйон гривень.

Згідно з декларацією за 2016 рік, лідер НФ володіє часткою в підприємстві "Чернівецький завод залізобетонних виробів та конструкцій", а його родина отримує дохід від підприємницької діяльності, здавання нерухомості в оренду і відсотки від банківських вкладів (1,7 млн доларів, 180 тисяч євро та 4,6 млн гривень готівкою станом на кінець 2016 року).

Голова херсонського осередку "Народного фронту" Василь Яцько - 280 тисяч гривень, це другий за розміром внесок. Депутат Хмельницької обласної ради Ігор Хитрук - 124 тисяч гривень. Чернігівський "нарфронтівець"-мажоритарник Олександр Кодола - 49,5 тисячі гривень.

Володимир Борисенко з Борисполя, який 2014 року балотувався як мажоритарник, перерахував партії 84 тисячі гривень, Олександр Ляшко із Закарпаття – 27 тисяч, Денис Коваленко з Харкова, котрий теж балотувався від "Народного фронту" - 27 тисяч гривень.

Помічник народного депутата Петра Ваната (НФ) Максим Ванат перерахував партії 49 тисяч гривень. Помічник депутата Олександра Кірша (НФ) Євген Ємець – 27,1 тисячу гривень.

Водночас, окрім "своїх", у фінансовому звіті трапляються й повні тезки людей, які балотувалися до різних рад від інших партій. Зокрема, п'ятий за розміром внесок зробив Андрій Басараб, який імовірно, висувався до Івано-Франківської міської ради від "Блоку Петра Порошенка" - 143,5 тисячі гривень.

Інші імовірні "БППшники": повний тезко депутата Чернігівської міської ради, ексзаступник губернатора області Сергій Сергієнко та екскандидат в депутати Київради, викладач Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова Ростислав Балабан профінансували політсилу на 49,5 тисячі гривень.

Сам Балабан підтвердив фінансування партії: "Так. Я перераховував гроші. Я член команди. Очолюю районну організацію", - написав він на своїй сторінці в Facebook.

Водночас Олексій Гнатюк переказав партії 75 тисяч гривень. Людина з таким іменем балотувалася від партії "Відродження".

"Три чверті загальної суми приватних внесків у партії зберегли, витративши лише близько мільйона гривень. Зокрема, 900 тисяч заплатили за розміщення зовнішньої реклами, ще 30 тисяч – за друк газети, а решту становили видатки на зарплати, податки й банківські комісії", - йдеться у повідомленні.

Водночас упродовж першого кварталу цього року партія витратила 30,4 млн з 36,4 млн гривень, які отримала з держбюджету. Понад сім мільйонів пішло на зарплати 629 працівникам, приблизно стільки ж – на оренду приміщень і рекламу.

За даними ЗМІ, "Народний фронт" і прем'єр-міністр Володимир Гройсман ведуть консультації про об'єднання. Ідеологом об'єднання виступає Арсеній Яценюк, приєднання Гройсмана до "Народного фронту" підтримує очільник МВС Арсен Аваков. У партії також залишаться спікер Верховної Ради Андрій Парубій та екссекретар РНБО Олександр Турчинов.

На дострокових парламентських виборах 21 липня депутати "Народного фронту" балотуватимуться по мажоритарних округах. "Ми бачимо, що не встигаємо переформатуватися... але це не забирає права у наших депутатів йти по мажоритарних округах", - наголосив лідер фракції "Народного фронту" Максим Бурбак.